Published On: 16 Shtator, 2016

Arrestimi i dy gazetarëve në Kosovë, Moska kërkon lirimin e menjëhershëm të tyre

Moska shpreson se gazetarja ruse Oksana Sazonova, e cila është ndaluar në Kosovë, do të lirohet sa më shpejt që të jetë e mundur, ka thënë Ministria e Jashtme ruse në një deklaratë sot, transmeton Telegrafi.

“Rusia është e shqetësuar në lidhje me paraburgimin e raportuar të gazetares ruse Oksana Sazonova dhe kolegun e saj, qytetarin e Ukrainës Sergei Belous, në Kosovë brenda natës së 16 shtatorit. Sipas të dhënave paraprake të disponueshme, Policia e Kosovës akuzojnë ata për kalim ilegal në vijën administrative ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, shkruhet në komunikatën e Ministrisë së Jashtme ruse, transmeton Sputniknews.

 Ministria e Jashtme theksoi se “Ambasada ruse në Serbi dhe zyra e saj në Prishtinë janë duke bërë përpjekje të fuqishme përmes Misionit të Kombeve të Bashkuara në Kosovë dhe Misionin Evropian për Sundimin e Ligjit në Kosovë për lirimin e menjëhershëm të gazetarëve”.

Moska pret nga organizatat ndërkombëtare që të japin të gjithë kontributin e nevojshëm për lirimin e gazetarëve të ndaluar, përfundohet në deklaratë. /Telegrafi/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...