Published On: 5 Mars, 2016

Arrat ua zgjasin dy vjet jetë

Konsumimi i rregullt i arrave rrit jetëgjatësinë.

Në këtë konkluzion ka arritur një studim i publikuar së fundi nga Daily Mail, sipas të cilit konsumimi i shpeshtë i arrave, gati 30 gramë, në 4-5 ditë të javës i shton njeriut dy vite jetë.

Gjithashtu arrat ju mbrojnë edhe nga sëmundjet si kanceri dhe sëmundjet e zemrës.

Një studim nga universiteti i Harvard doli në konkluzionin se femra të cilat konsumonin shpesh arra, kishin më pak rrezik të vuanin nga një sulm zemre, sesa ato femra të cilat nuk i përfshinin në dietën e tyre ushqimore.

Nga studimet është vënë re që arrat kanë aftësi të parandalojnë edhe kancerin e gjirit, shkruan tvklan. Nga një studim kërkimor i po këtij universiteti, i zhvilluar tek vajzat adoleshente, u vu re se ato vajza që konsumonin arra, ishin më pak të rrezikuara nga gjëndrat në gjoks, që janë shpesh herë një shenjë paralajmëruese për kancerin e gjirit.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...