Published On: 30 Qershor, 2016

Arkivat sekretë, çfarë fshehin për Kosovën

Kroacia po i kërkon arkivat sekrete të ish Jugosllavisë, të cilat i mban sot Serbia. Por, çfarë fshehin ato për Kosovën? Sigurisht se është interes i jashtëzakonshëm për Kosovën që ti kërkojë ato, madje me rëndësi vitale pikërisht pse Kosova sot v azhdon jot ë engociojë realisht, por i bën oferta e lëshime të vazhdueshme Serbisë, në kurriz të sovranitetit të vendit. Por, a ka guxim kjo qeveri, që thjesht të pyes, e lëre më ti kërkojë apo ta imponojë si temë në Bruksel. As kjo nuk pritet të ndodhë.
Sigurisht derisa kemi në pushtet një elitë pushtetarësh spiun, peng të dosjeve nuk duan as arkiva secrete dhe as të tjera. SHQIPTARI.EU

Kroacia, në përfundim të kryesimit holandez të Bashkimit Evropian, ka dyfishuar listën e kërkesave të veta për Serbinë dhe për këtë arsye nuk është dhënë drita e gjelbër për hapjen e kapitujve 23 dhe 24 të negociatave Bruksel – Beograd.

Sipas burimeve që gazeta e Beogradit “Veçernje Novosti” thotë t’i ketë, krahas tri kushteve tjera, kroatë kanë kërkuar edhe inicimin e çështjes së viktimave të krimeve të luftës, personave të zhdukur dhe qasje në arkivat sekretë, transmeton Koha.net.

Zagrebi, deri më tash, me këmbëngulje ka insistuar në tri kushte për Serbinë : Bashkëpunim i plotë me Tribunalin e Hagës, suspendimin e Ligjit për juridiksion të përgjithshëm dhe të drejta më të mëdha për minoritetin kroat në Serbi.

Sot përfundon presidenca holandeze e Bashkimit Evropian, ndërsa nga nesër atë e merr Sllovakia.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. kosovari thotë:

    Cka po dojme na po bokme, per kosoven spo punojme. A e dini more ju se tona tzezat qe u ka bo serbi shqiptareve jane ne dosjet e tyne. Te tona pi Nemanjiqve e deri te Vuqiq sot. Autofrigoriferi me kufoma shqiptare e ka dosjen Dubina 2 a kini vet dikon se ku osht ai Dubin 1 apo ai Dubina 3. Po jan ne Danub po ku ju nuk e dini. Serbet e din

    Përgjigjiuni
    Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...