Published On: 12 Tetor, 2016

Aristidhi Ynë! I përjetshmi, Lavdi e Kombit!

seferinagr


Seferina Serani Selenica

Sot, sapo hyra në fb memories mu paraqit një foto që kisha publikuar 4 vjet më parë që më mallëngjeu pamasë! Po ku ka gjë më të bukur, se të hapësh fb dhe vetë rrjeti më i famshëm në botë i fb, të nxjerrë përpara këtë pamje fisnike dhe në këtë fotografi je edhe ti, i shtrenjti ynë Aristidh Kola. Për shumë njerëz ishe shoku, miku, bashkëpunëtori e bashkëqytetari kurse për mua, nuk ishe vetëm të gjitha këto së bashku si dhe intelektuali dhe Hulumtuesi i historisë pellazgo-ilire, (helenike e albanologjike), por diçka më shumë, ti, për mua, ishe dhe mbete vëllai im më i madh, njeriu më i shtrenjtë, që kisha në Greqi! Në çdo moment te jetes sime, ti, i miri, i embl, i sjellshmi, (si nje nxenes i shkelqyer modest, qe ul koken para levdatash), ti, qe na deshe ne shqiptaret, plot krenari, ti, qe u flijove per Kosoven dhe sot e mote do te jesh, “nje Hero, i rrezistences anti-shqiptare, ne atdheun tend te Ilirise”. E them keshtu, sepse une per ty, te tille e shoh harten e se ardhmes, ‘pa kufij e Shtete” sepse koha do e sjelle endrren tende, qe shqiptare e greke te mos kene kufij, te jene bashke sic kane qene ne lashtesi, sepse edhe nese sot, ne Greqi ka plot “mbeturina” konceptesh qe i sherbyen Serbise Milosheviciane si qe i perkasin brezit te vjeter te ketyre koncepteve si, Mikis Theodorakis, Zoi Laskari, Aleksandros Likurezos e te tjera pacavure, (qe shkuan zyrtarisht), te ngushellonin kriminelin Miloshevic, kur bombardohej Serbia, ata njerez, jane propagandistet serbe, ne Greqi, (dhe me shume influence), por ylli I tyre, po perendon dhe se shpejti, era e re, rinia greke, do i shohi gjerat me dimensionin e tyre real dhe bazuar ne fakte! Aty ku sot, ne Greqi, ty, te neglizhojne enkas, neser, kjo fryme e re njerzish te rinj, do te te jape vendin e nderit, sepse ti i dashur Ari, i sherbeve Paqes ne Ballkan jo luftes, as dhunes, as racizmit antishqiptar, miloshevician. Ti per greket e rinj, do te jesh simboli i Paqes, nderballkanike dhe ti, do te jesh krenaria e Greqise, sepse nuk bere asnje allishverish, kunder askujt, per te perfituar ti, perkundrazi, ti humbe jeten! Jeta jote, aq e shtrenjte, aq e cmuar dhe aq e virtutshme, sa, rralle njerez, kane shkelur mbi kete planet, te sistemit Diellor e te kishin brenda vehtes, kaq shume drite e diell te ngrohte, per dashurine mes popujsh, sa ty, askush tjeter ne Greqi! Kam shume gjera qe dua te them per ty, por jo sot ! Sot dua te te them, se ti, i shtrenjti yne Aristidh Kola, qe sot mbushe plot 16 vjet qe u flijove, ne emer te Paqes, per ne shqiptaret, qe te njohem mire dhe njohim po kaq mire vlerat e rralla te tua, je i pavdekshem! Je i perjetshem, sepse je i njehsuar me flatrat e shaiponjes sone, ne flamurin Kuq e Zi dhe aq sa te harrohet ai flamur, aq mund te harrohesh ti! Shqiptaret mund te kemi shume te meta, por heronjte, i nderojme brez pas brezi! Ti qe i dole per zot Historise pellazgo –ilire-Dardane-shqiptare dhe ja shpalose si burrat, “historianeve” te politizuar greke, qe benin propaganden serbe, kunder popullit helen, duke e dis-informuar dhe duke e dis-orientuar, ate popull qe di, te mbroje te vuajturin, por, politika greke “pro-milosheviciane”, e mbajti ne “terr” te verteten, qe shpalosje ti dhe i fshehu atij poulli, realitetin mbi tragjedine e kosovareve, nen cizmen serbe. Nese greket do te mesojne nje dite te verteten kosovare, ata do te egersohen keq me qeveritaret e tyre dhe do te ndjejne se “u perdoren” per interesa serbe, si popull! Ishe ti, ajo rreze drite e vetme, se bashku me Jorgo Mihen, (perkrahesi dhe zevendesuesi yt, ne Kryesine e Lidhjes Arvanite, pas vdekjes) qe moret “rrezikun ne sy” dhe mbrojtet Kosoven dhe popullin kosovar qe po martirizohej eger duke demaskuar propaganden mediatike greke-proserbe, (neper debatet e shumta televizive greke), ne kohen e Bombardimeve te NATO-s mbi Serbine dhe Moloshevicin e kalbur. Jetove si nje qenie e brishte njerezore, e bukur, fisnike qe bartte ne vetvehte humanizem dhe dashuri, per Kosoven, Shqiperine dhe Greqine! Jeton dhe do të mbetesh përjetë, në zemrën e miliona shqiptarëve dhe helenëve të vërtetë!!! Aristidhi Ynë!!! I përjetshëm Kujtimi Yt i shtrenjtë, o Lavdi e Kombit të pasardhësve të lavdishëm, “ILIR”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...