Published On: 4 Qershor, 2016

Arif Mati trondit historinë europiane, pellazgët janë themelues të qytetërimit europian, jo helenët

 

 arifmatilibri

Libri i tezës sime që do të botohët në gjuhën frenge së shpejti: Pellazgët paraardhësit e qytetërimit greko-romak

Mathieu Aref

Kjo tezë ka të bëjë me periudhën Para-helene dhe të Greqisë arkaike dhe ka për qëllim studimin e «traditës» tek autorët e lashtë në lidhje me zanafillën e qytetërimit grek nëpërmjet referecës së Pellazgëve. Ajo hedh një dritë të re mbi, njohuritë tona historike, kulturore dhe thekson fillimet e qytetërimit grek i shfaqur pas shekullit të tetë para erës sonë. Hekataeu i Miletët, Homeri, Hesiodi, Herodoti, Tukididi ose tragjedianët dhe të tjerë jo me pak të famshme kanë përmendur gjerësisht Pellazgët dhe pohuar që ishin paraardhësit e tyre dhe jo stërgjyshërit dhe kanë theksuar autoktoninë e tyre dhe që kishin jetuar në ato trojat që do të bëheshin më vonë Greqi. Paraardhës të grekëve, Pellazgët u kanë lëne atyre trashëgimin e elementëve thelbësore të qytetërimit të tyre.

Këtu do të gjeni një qasje multidisiplinare që ballafaqon të dhënat e traditës së lashtë me ato historike, etno-gjuhësore, arkeologjike dhe mitologjike, që mund ti sqarojnë.

Ky libër gjithashtu sqaron me argumente bindëse për sa i përket kronologjisë së Greqisë së lashtë të mbivlerësuar nga autorët modernë, anakronizmat dhe gabimet historike: “Lufta e Trojës”, e pretenduar që ka ekzistuar në shekullin e dymbëdhjetë para erës sonë, është në realitet një luftë e vonshme (shekulli i shtatë para erës sonë) e kryer nga pushtuesit e parë helen kundër Azisë së Vogël në një rajon që më vonë do të bëhej Greqi; katër “shekujt të errët” (-1200-800) mbetin të heshtur mbi ekzistencën e Helenëve në atë kohë;

Zeusi (Iliada, XVI, 232-236) është përcaktuar zyrtarisht si “Pellazg” dhe jo Helen; një qytetërim hipotetik i quajtur miken (shpikje e pseudo-arkeologut Schliemann) është injoruar nga të gjithë autorët grek; Lineari B, i cili nuk është përveç një gjuhë para-hellene domethënë pellazge uzurpuar pjesërisht nga pushtuesit helen; Iliada dhe Odisea janë poema epike rrjedhur nga një «traditë gojore» para-helene dhe jo greke, etj. Shkrimtarët modernë kanë errësuar rolin thelbësor të luajtur nga pellazgët në shpërthimin e qytetërimit helen dhe rolin e etruskëve në shpërthimin e qytetërimit romak. Ky studim, jashtë shtigjëve të rrahura, i jep kësaj vepre referencash një karaktër të jashtëzakonshme.

Mathieu Aref është një studiues françez, i lindur nga prindër shqiptarë në vitin 1938 në Kairo të Egjiptit, ku ai përfundoi shkollën e mesme klasike (letërsi dhe gjuhë greke dhe latine) dhe universitare (Histori, gjuhësi, Arte të Bukura dhe Arkitekture).

Ai ka botuar dy libra mbi Greqinë para-helene dhe Shqipërinë (Frëngjisht 2003/2004 dhe në shqip 2007-2008) dhe paraqiti një tezë doktorature në Sorbonën të Parizit IV në 2012 nën titullin “Studime dhe hulumtime mbi Pellazgëve në zanafillën e qytetërimit grek”.

Kjo tezë është rezultati dhe përfundimi i pothuajse pesëdhjetë vite studime dhe hulumtime të gjera. Më në fund njohja e tij të gjuhës shqipe (dy dialektet) e ka lejuar të deshifrojë dhe të shkoqisi shkencërisht shumë antroponime, teonime, toponime dhe oronime të Iliadës, Odisesë dhe mitologjisë.

https://www.connaissances-savoirs.com/les-pelasges.html/

 

 
Displaying 4 Comments
Have Your Say
 1. Ilir bir iliri thotë:

  Aq te poshter janr greket dhe serbet sa ka edhe shqiptare budallenj si ky zocka me siper qe i besojne antishqiptaret.
  Po mos u merzit o (grek) se ajo kurva jote me breke neper kembe po pallohet me gjithe europen per leke. Po i bie lavdia kurves plake sepse i kane rene dhembet tashme. Por kurva i di mire hilet e vjetra di si ti joshi nostalgjiket per kohen kur ajo ishte e bukur.vetem koha e tradhton kurven se plaket e vyshket por prape kerkon te rinohet me bij e bija shqiptaresh duke i genjyer me karamelen e dokumentave. Dhe sa per brumin e mire qe beka petulla te mira. Ai brumi yt qenka brum i mare nga gjirizet greke i lagur me shurre dhe vrer si vec greke e serbe done te gatuajne.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)
 2. Antigrek thotë:

  Degjoe more tie Trestanike e qelbure. Eee. Populli Shqiptar është më I pasuri dhe më I kulturuari në ballkan. E shteti shqiptar mund të jet si thoni ju se në krye ka ca serb e grek që do cofin. Pra mos I ngatro popullin me shtetin o grekush

  Përgjigjiuni
  Pelqej(20) Nuk Pelqej(0)
 3. Pershendetje zoti AREF! Para 20 e ca vjetesh me kujtohet kur me keni lexuar ose me sakte
  me keni recituar nie poeme sentimentale te shkruar ne kujtim te nenes tuaj.Ishim ne konakun
  ku u rrit Teuta e cila tashme e ka bere tre here gjyshe Fadilen.
  Sentimentalizmi juaj i assai kohe sot me len te dyshoj se keni krijuar me shume nje beletristike se sa nie liber shkencor. Une nisem kryesisht nga nje sillogjizem kategorik;duke
  menduar se nga nie brume i mire mund te behen petulla te mira.Konkretisht,populli shqiptar
  i ballkanit ka mbetur nje popull me i varfer ne ekonomi dhe kulture ne krahasim me popujt
  e culturale te tjera evropiane.A nuk eshte ky nje paradoks terribel!!!!! 06/06/16

  Përgjigjiuni
  Pelqej(8) Nuk Pelqej(23)
 4. Pelasgus thotë:

  Respect per ariifin…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(44) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...