Published On: 15 Shtator, 2016

Arif Mati: Kryetari i Akademisë Myzafer Korkuti, akademik mashtrues dhe manipulator i historisë sonë të lashtë  

 

Myzafer Korkuti, drejtor i pseudo akademisë, nuk i njeh Pellazgët si paraardhës të iliro-shqiptarëve pa asnjë argument bindës.

 

Shkruan: Arif Mati

 

Miku Odise ÇAÇI më bëri disa pyetje përkatëse ku çështja kryesore e të cilëve është mosnjohja nga Akademia e Tiranës të studimeve dhe hulumtimeve që kam kryer në lidhje me Popullin pellazg. Kryetari i kësaj pseudo akademie është sot Myzafer Korkuti.

Veprat dhe studimet e mia që kam filluar ka tani afërsisht 50 vjet nuk i kam bërë për ti u bë qefin Akademisë të Tiranës. Këto studime të shumta dhe të gjata dhe tezën time nuk i kam bërë për ndonjë përfitim apo shpërblim ose ndonjë nderim nga një institucion universitar, akademi apo autoritete shtetërore. Qëllimi i parë i punës sime është për të rivendosur të vërtetën historike të pellazgëve dhe pasardhësët e tyrë të drejtpërdrejtë trako-iliro-shqiptar.

Myzafer Korkuti, drejtor i pseudo akademisë, nuk i njeh Pellazgët si paraardhës të iliro-shqiptarëve pa asnjë argument bindës, i verifikueshëm apo i saktë por vetëm hamendje vetjake (ideologjike apo lidhur më mendime të huaja…). Për të vetëm ilirët janë të vetmit paraardhës të shqiptarëve ! Ky individ është « arkeolog » dhe jo vetëm nuk e di historinë stërgjyshore të popullit shqiptar, por nuk njeh edhe historinë e vërtetë të zanafillës të Grekëve. Unë nuk mendoj se ai ka lexuar më të voglin tekst të autorëve të lashtë të Greqisë arkaike dhe klasike ku të cilët kanë pohuar se pellazgët ishin paraardhësit e grekëve dhe jo stërgjyshërit e tyre. Ata gjithashtu kanë pohuar se Grekët ishin një popull pushtues dhe i huaj, dhe se pellazgët u kanë lënë trashëgimi të ndryshme: civilizimin, kulturën, mitologjinë, kultet dhe gjuhën. Nëse Korkuti më sulmon dhe mohon studimet dhe hulumtimet e mia gjithashtu ai sulmon dhe mohon gjithë autorët e Greqisë së lashtë, duke përfshirë babain e historisë Herodotin.

Ky pseudo akademik nuk është tjetër veç një mashtrues dhe një manipulator i historisë sonë të lashtë, si dhe ajo e Greqisë dhe Romës.

Unë e njoh mirë, sepse jemi takuar në një debat televiziv në «Top Channel» në vitin 2007 me rastin e promovimit të librit tim të parë “Shqipëria …”. Ky debat nuk ishte një dialog, por një monolog dhe një diskutim i kotë në të cilën më në fund e pyeta nëse ai kishte lexuar librin tim para se të vinte në debat: ai mu përgjigj se nuk e kishte lexuar ende librin tim !! Ja çfarë njeriu është ky pseudo akademik. Faleminderit zoti Çaçi që më dhatë rastin të shprehëm për këtë çështje. SHQIPTARI.EU

 

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
  1. Kola thotë:

    Keto turpe akademike kane nja 26 vjet vjet qe kane filluar e s’po gjejne te ndalur. Natyrisht qe Akademia e shkencave ka shume probleme, por jo qe te gjykohet e kryqezohet nga halet e trotuareve. Ky stil qe filloi me shkencetaret e Vicidolit,eshte i papermbajtur ndaj kujtdo qe nuk pajtohet me tezat skandaloze te Malltezeve. Vec nje gje nuk do harruar: Shkencetari mbetet shkencetar dhe s’mund ta gjykoje hafija i hashashit te Mulit e Sulit. Ne keto kushte, eshte domosdoshmeri qe Akademia e shkencave e cila perfundimisht konsiderohet e degraduar, te shkrihet dhe vendin e saj ta zene keta halera portalesh qe i dine te gjitha dhe i bejne te gjitha. Keshtu ky atdhe banditesh po na ben te huaj te gjitheve dhe ne gop te semes shkofte me gjithe keto hale qe po qelbin Evropen.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...