Published On: 18 Korrik, 2016

Arif Mati: Çfarë trishtimi, marrëzi dhe turp për Shqiptarët

 

Akademiku shqiptar në Francë dhe njëri nga dishepujt e shqiptarisë Arif Mati, ndjehet tejet i zhgënjyer për faktin se një çift shqiptar, sipas policisë franceze i dha armën tunizianit, i cili kreu një nga masakrat më të tmerrshme, atë në Nicë të Francës.
Arif Mati thotë se ndjehet i trishtuar, dhe se kjo marrëzi e shqiptarëve vërtetë po na korit si komb, dhe duhet të ndjejmë këtë dhembje tronditëse kudo jemi.
“Një çift shqiptar është arrestuar në Nicë pas kasaphanës që ndodhi në këtë qytet të madh françez. Ky çift, sipas policisë, ia ka sjellur një armë atij teroristët më origjinë tuniziane që jetonte në Francë. Më vjen shumë keq dhe turp për të parë një çift Shqiptar, të akuzuar në fakte të tilla (edhe në qoftë se nuk është shkaktari i parë) për tragjedinë barbare si kjo në Nicë. Çfarë trishtim, marrëzi dhe turp jo vetëm për Shqiptarët në trojat e tyrë historike, por sidomos për ne Shqiptarët që jetojme në Francë. Vërtetë na koritën”, thotë intelektuali Arif Mati, autor i tezës së pellazgët ishin ata që krijuan qytetërimin paragrek, dhe se me këtë ne jemi themeluesit pararendës të qytetërimit europian, si pasardhës të drejtpërdrejtë të popullit dhe gjuhës së tyre pellazge. SHQIPTARI.EU

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  Po po, kori shume e madhe…
  Edhe dikur kur Ali Pashe Tepelena kishte kerkuar ndihme ushtarake nga Napolein Bonaparta , ky i fundit , kishte vendosur ta vizitoj cubin shqiptar ne sarajin e tij ne Janine mbasi , edhe Napoleoni ndihej me preardhje shqiptare..Krur mbreti u kthye ne France kishte shkruar
  ” Ne asnji menyre te mos i dergohet ndihme atij cubi ( Ali Pashes ) . Ai s kishte kurrfar lidhje me shtetin e tij.Ai shtetin e tij po e konsideronte si ciflig dhe placke te veten dhe as ne mendje se kishte te clirohej nga turqit por e vetmja gje qe e preokuponte , ishte ta forconte poziten e tij prej sunduesi ”
  Si e dijme , kure ndihma nga Napoleoni nuke artijti kurre dha Ali Pasha u mplake , atij ju pre koka dhe ju dergua ne Stamboll si trofe sepse , erdhi ne pushtet si i padijshem dhe perfundoi i padijshem mbase 33 vitesh sundimi te eger mbi popullin e tij.
  Dhe cfare prodhoi Ali Pasha , prodhoi individualist-zullumqar ne biznes , individualist-te pacipte ne politike ,individualist -arrogant ne drejtesi….kurse , individualizmi eshte veti e njerzeve dhe popjve primitiv dhe te pacivilizuar te cilet veprojne krye ne vete sikur na ndodhi edhe kjo kori dhe shume kori dhe turpe te tjera para ksaje qe po ne detyrojne ta ulim koken dhe te mose ngreme krye kurre.Edhe ndarja e trojeve shqiptare ne 4 vilajete nga Porta e Larte u be shkaku i individualizmit dhe mendjelehtesise se shqiptareve qe sot na bene te jemi si populli unikat ne bote , te coptuar ne 6 parcela duke u dhene rast qe askushet e kerkushet te organizohen ne regullime dhe shoqeri shtetrore kurse ne ende te jetojme me mendesi primitive mahalle e vilajeti
  Turp

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...