Published On: 28 Qershor, 2016

Arabia Saudite ofron 250 miliardë dollarë për blerjen e Facebook

Sipas “al-Okaz” – një gazetë e përditshme në Arabinë Saudite – Princi saudit, Mohammad Bin Salman, zv/princi i kurorës dhe ministri më i ri i Mbrojtjes në botë, ka bërë një ofertë për të blerë rrjetin social më të madh në botë, për gati dy herë më shumë se vlera momentale e tij në treg.
Awdnews raporton se analistët e tregut besojnë se motivi saudit është që t’ia zë frymën rrjedhës së demonstratave pro-demokratike në rritje në mbretërinë e pasur të naftës, përcjell Gazeta Express.

“Lartësia e Tij Mbretërore, Princi Moghammad Bin Salman u takua me bashkëthemeluesin e Facebook, Mark Zuckerberg të mërkurën për t’ia shprehur pakënaqësinë e Madhërisë së tij Mbretit Salman, me korporatën e Facebook për lejimin e grupeve të paligjshme që të organizojnë aktivitete kriminale,” kështu ka shkruar agjencia e lajmeve saudite “SPA” gjatë vizitës së Princit në Uashington.

 Wael Ghonim, shefi ekzekutiv i marketingut të inkorporuar të Google në Egjipt, i cili organizoi protestat pro-demokratikë përmes Facebook në vendin e cili rrëzoi diktatorin egjiptian Hosni Mubarak, e ka dënuar fuqishëm ofertën e bërë nga Princi saudit.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...