Published On: 5 Tetor, 2016

Antonio Guterres – Sekretar i ri i Kombeve të Bashkuara, humb Jeremiq

Vuk Jeremiq e ka humbur garën për sekretar të OKB-së. Në këtë pos është zgjedhur Antonio Guterres.

Kështu ka vendosur Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara.

Mediet ndërkombëtare kishsin raportuar se kundër Jeremiqit do të jenë fuqitë perëndimore që kanë të drejtë vetoje në Këshillin e Sigurimit: SHBA, Britani e Madhe dhe Francë.

Kundërshtimin ndaj tij këto vendi e kishin bazuar në qëndrimin e Jeremiqit ndaj NATO-s dhe Kosovës.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...