Published On: 2 Shkurt, 2016

Anton Quni: Presidenti Rugova lirinë, pavarësinë, demokracinë i pa të lidhura ngushtë me perëndimin!

 

Shkruan: Xhevat Rexhaj

 

Të dielën me 31 janar nën organizimin e Nëndegës së LDK së në Zürich, prirë nga Lulzim Maliqi dhe në bashkëveprim me Degën e LDK-së në Zvicër u mbajt data përkujtuese në dhjetëvjetorin e vdekjes së Presidentit Rugova. Në përkujtim ishin prezentë edhe tre deputetë nga LDK-ja: Zonja Doruntinë E. Maloku, Anton Quni dhe koordinatori i LDK-së për diasporë Salih Morina. Në sallën e mbushur me veprimtarë gra e burra me intonimin e Himnit “Kur ka ra kushtrimi n`Kosovë”, u mbajtën dy fjalime shumë brumore për dhe rreth figurës së Rugovës. Në emër të degës Zvicër lexoi kryetari Haki Latifi, ndërsa në emër të Kryetarit të LDK-së dhe vet LDK-së në Kosovë, një biografi vërtetë të brumosur e lexoi Komandanti i njohur dhe deputeti Anton Quni. Të pranishmit me shumë vëmendje përcollën z. Quni dhe me plotë mburrje duartrokiten për të. Më vonë në moderimin e zonjës Gonxhe Osaj u ndanë edhe mirënjohje. Z. Salih Morina Degës së LDK së i dhuroi disa cd me material burimore nga Shtëpia e Pavarësisë, ndërsa për punë të çmuar në gazetari mirënjohje morën z. Dr. Llukman Halili dhe Xhevat Rexhaj, për angazhime të duhura u vlerësuan me mirënjohje: Doruntina Maloku, Anton Quni dhe Salih Morina, ndërsa si veprimtar i njohur me dekada dhe njeriu që ofron gjithnjë lokalin e vet restorant Salmen për manifestime shqiptare u shpërblye me mirënjohje z. S. Komani dhe veprimtari Mirash Hajdaraj. Tubimi ishte shumë mirë i organizuar dhe me plotë kuptimin e fjalës në nivel.

 

 

ldkrug4 LDK5

ldkrrug1 ldkrug3

 

 

 

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...