Published On: 3 Prill, 2016

Anton Quni i kundërpërgjigjet Thaçit, Vula presidenciale e Rugovës, e paprekshme

Deputeti i LDK-së, dhe njëri prej udhëheqësve të luftës së Koshares, Anton Quni, i është kundërpërgjigjur nëpërmjet gazetës shqiptari.eu, presidentit të posa zgjedhur Hashim Thaçi, se ai nuk mund ta cenojë flamurin dardan, të përjetësuar në vulën e presidentit të shtetit nga Presidenti Ibrahim Rugova.
Deputeti i LDK-së Anton Quni, argumenton se Vula e presidentit të shtetit është përfaqësuese dhe se ajo tashmë është kthyer në ikonë të shqiptarëve dhe shtetit, pasi ajo përmbledh në vetvete aspektet historike dhe moderne.
“Vula e Presidentit ka veçoritë e një vule përfaqësuese dhe kuptimplote, që shquhet edhe për dizajnin e saj domethënës dhe profesional. Simbolika e vulës së Presidentit është e veçantë dhe që ngërthen në vete aspektet socio-historike dhe moderne; ngërthen në vete historinë, por edhe synimet për integrime euro-atlantike, e së këndejmi edhe synimin e vazhdueshëm për të qenë pjesë e qytetërimit perëndimor”, deklaron për gazetën shqiptari.eu, deputeti Quni, i pyetur pas skandalit të paralajmëruar nga Hashim Thaçi për heqjen e vulës presidenciale.
Deputeti Quni insiston se me vlerat që përfaqëson vula presidenciale nderon edhe vetë Presidencën, dhe si e tillë mbetet vlerë shtetërore.
“Si e tillë, kjo vulë është mjaft e rëndësishme për Kosovën dhe për qytetarët e saj. Edhe në aspektin institucional, kjo vulë nderon institucionin e Presidentit, nderon edhe bartësit e këtij institucioni. Prandaj kjo vulë mbetet një ndër vlerat e rëndësishme institucionale dhe shtetërore”, thotë deputeti Quni.
Gazeta shqiptari.eu, ishte e para që informoi për këtë tendencë, pasi ai kishte përgatitur ftesat për mysafirët pa vulën shtetërore, si një thirrje private e tij.
Tendenca për heqjen e vulës presidenciale të presidentit Rugova, i cili e kishte lënë që minimalisht të përdorej si flamur presidencial, sipas modelit amerikan, në rast refuzimi si flamur shtetëror, duke e ditur urrejtjen e të majtës ndaj çdo krijimi të tij, sikurse himnit shtetëror “Kur ka ra Kushtrimi në Kosovë”. Gazeta shqiptari.eu

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/tmerr-sabit-geci-ne-e-kemi-vra-kolonel-ahmet-krasniqin-dhe-enver-malokun-deshmia-imerit/

 

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...