Published On: 3 Prill, 2016

Anton Quni i kundërpërgjigjet Thaçit, Vula presidenciale e Rugovës, e paprekshme

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/e-pranon-i-biri-ises-po-bera-biznes-me-mishkovicin-thote-se-fajtor-ishte-biznesi-ne-maqedoni/

http://www.shqiptari.eu/tmerr-sabit-geci-ne-e-kemi-vra-kolonel-ahmet-krasniqin-dhe-enver-malokun-deshmia-imerit/

Deputeti i LDK-së, dhe njëri prej udhëheqësve të luftës së Koshares, Anton Quni, i është kundërpërgjigjur nëpërmjet gazetës shqiptari.eu, presidentit të posa zgjedhur Hashim Thaçi, se ai nuk mund ta cenojë flamurin dardan, të përjetësuar në vulën e presidentit të shtetit nga Presidenti Ibrahim Rugova.
Deputeti i LDK-së Anton Quni, argumenton se Vula e presidentit të shtetit është përfaqësuese dhe se ajo tashmë është kthyer në ikonë të shqiptarëve dhe shtetit, pasi ajo përmbledh në vetvete aspektet historike dhe moderne.
“Vula e Presidentit ka veçoritë e një vule përfaqësuese dhe kuptimplote, që shquhet edhe për dizajnin e saj domethënës dhe profesional. Simbolika e vulës së Presidentit është e veçantë dhe që ngërthen në vete aspektet socio-historike dhe moderne; ngërthen në vete historinë, por edhe synimet për integrime euro-atlantike, e së këndejmi edhe synimin e vazhdueshëm për të qenë pjesë e qytetërimit perëndimor”, deklaron për gazetën shqiptari.eu, deputeti Quni, i pyetur pas skandalit të paralajmëruar nga Hashim Thaçi për heqjen e vulës presidenciale.
Deputeti Quni insiston se me vlerat që përfaqëson vula presidenciale nderon edhe vetë Presidencën, dhe si e tillë mbetet vlerë shtetërore.
“Si e tillë, kjo vulë është mjaft e rëndësishme për Kosovën dhe për qytetarët e saj. Edhe në aspektin institucional, kjo vulë nderon institucionin e Presidentit, nderon edhe bartësit e këtij institucioni. Prandaj kjo vulë mbetet një ndër vlerat e rëndësishme institucionale dhe shtetërore”, thotë deputeti Quni.
Gazeta shqiptari.eu, ishte e para që informoi për këtë tendencë, pasi ai kishte përgatitur ftesat për mysafirët pa vulën shtetërore, si një thirrje private e tij.
Tendenca për heqjen e vulës presidenciale të presidentit Rugova, i cili e kishte lënë që minimalisht të përdorej si flamur presidencial, sipas modelit amerikan, në rast refuzimi si flamur shtetëror, duke e ditur urrejtjen e të majtës ndaj çdo krijimi të tij, sikurse himnit shtetëror “Kur ka ra Kushtrimi në Kosovë”. Gazeta shqiptari.eu

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/propozimi-i-albin-kurtit-per-emrin-e-shtetit-te-perbashket-shqiptar/

 
Displaying 14 Comments
Have Your Say
 1. Bajram Mehmeti thotë:

  Magarllaku veq te na ner shqiptar ki me pa e me nie vula me stemen e Republikes asht kriter kushtetus kurse vula e ashtuquajtur e Rugoves asht vul private po na mor ju magar shqiptar a duhet ta fillojm qe me respektue regullat kushtetues najher apo do te mirremi me sene te kota me te vertet jeni magar lop e gjall oo ju te qmendur

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(12)
 2. Mal Uka thotë:

  Nje popull qe nuk e qmon te kaluaren ,vlerat dhe mundesite
  Parimet dhe forcen eshte i gjykuar per te ardhme te keqe !
  Elita , ajka kombetare me paraqitje te plouralizmit te ish
  jugosllavise Hartoj program dhe me te synimet dhe rrugen per te dale nga vorbulla e gjenocidit te ushtruar qetnik !
  Edhe ata komunistet e komitetit krahinor te kohes Intersin
  kombetar e paten synim e parim Bojkotuan serbosllavine
  Shpallen kushtetuten e kaqanikut Bojkotuan dhe krijuan
  sistem paralel karshi serbise Nuk ishte kjo sakrifice me
  jeten ? Elita kombetare e kohes kishte strateg te spikatur
  Qe e beren te njifet nga bota qeshtja shqipetare ne kosove
  Krymat komentues qe gjykojne dhe fyejn Ibrahim Rugoven
  Mund te kerkojne vendin e tyre Ku rriten krymat E dihet
  se krymi rritet ne flliqeni edhe ne Jakjoll e stervina!
  Andaj kosova nuk duhet te ngele sterrvine ku rriten krymat
  si keta sharllatan qe sulmojne ajken kombetare Nga se
  vleren personale nuk e kan as te lindur qe nuk pritet
  te rritet ! Pershendetje!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(21) Nuk Pelqej(0)
 3. Ilir hoxha thotë:

  Thaqi te gjitha objektivat per me rrenu nje shtet ika realizu,, dhe oblektivi i fundit eshte me zhduk edhe vulen e dardanise antike, pamvarsisht se ae ka qit rugova apo dikush tjeter, ajo eshte simbol i kultures dhe traditave shqiptare per ne. Vlera e saj nuk peshohet.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(15) Nuk Pelqej(2)
 4. Prizreni thotë:

  Quni dhe qunat te tjer suhet te vetedijesohen dhe te kuptojne rregullat dhe ligjet e shtetit. Ajo fotografi(vula) është vendosur pa asnj rregullore,dhe pa asnj vendim ligjor shteterore.Nese nuk duhet të egzistoj ndonjë nga fotografit ne ato zyra është mu kjo foto. Kjo foto e pa vlere nuk duhet të qendroj aty. Tjetra duhet ta kuptoj Quni dhe qunat tjer se çdo President i çdo shteti që është, i vendoset fotografia e tij ne institucionet shteterore. Tek ne kjo rregullore është shkelur me vite e vite. Edhe me e keqja, qendron një foto e një individi që nuk e ka dhene me të voglin kontribut për shtetesin e Kosoves.Kontributi i tij ka qen konferenc shtypi te premteve dhe atë kur koha bente mire.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(19)
  • Ilir hoxha thotë:

   Adem ma keq se nje popull me mohu historine,kulturen dhe traditen e vet ska,dhe njeri prej tyne je ti sepse rugova ka qen shkAktar qe aaj simbol i joni me kan aty

   Përgjigjiuni
   Pelqej(7) Nuk Pelqej(0)
  • saluta thotë:

   Prizreni për ju shkijet,turqit, hashkalit normal se ju pengon qdo gje qe eshte shqiptare. Edhe Hashimi njeren prej ketyre grupeve i takon.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(7) Nuk Pelqej(0)
 5. Adem sopi thotë:

  Urrejtja ndaj figurave te LDK-es ne fakt eshte urrejtje ndaj LDK-es! Problemi nuk eshte i sotrm pro eshte nga vitin 1989 kur LDK doli me idrne pluraliste e antikomuniste kur LDK doli kunder gjitha levizjeve Enveriste! Tani per cudi te Zotit Nuk di ku jane keta enverst qe se gjene nje as me krue dhamin,jane fute ne PDK per tu maskuar mirë, me emer demokrat e me zemer Enverista!
  Ev Zoti pa ju marru mos ju lashtë, po kush paska met me na tregue se kush asht Rogova e cili asht flamuri Dardan!
  Ev Ev Ev. …Katastrophe te Zoti..!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(12) Nuk Pelqej(0)
  • Prizreni thotë:

   Z.Adem Sopi, me vijë keq që më duhet të reagoj ne komentin tuaj, sepse ne këtë koment ka vetëm të pa verteta, shpifje dhe mllefi i origjines tuaj. Sa për sqarim, e ke nga mosdija apo nga ajo propoganda që iu ka mbetur ne mremore. Ne kohen kur ne Kosovë filluan te formohen partit e para Politike, Lidhja Komuniste e Jugosllavise (LKJ) dega ne Kosovë që perbente mbi 25 000 antare te terit kaluan ne LDK. Bile kjo struktur nuk i linte te ftuteshin antare te tjer që kishin biografi si të denuar politik shqiptare. Pra LDK është trashigimtare e LKJ. Dhe kjo struktur vazhdimishte ka bere propogandë kundër te rinjeve atdhetare shqiptare që kontribonin dhe vepronin për atdhe. Pra Titistet mbeten titist kështu që atë çka t’i ke komentuar është e tera shpifje dhe Genjeshter. Lexo me mirë historin e LDK.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(1) Nuk Pelqej(10)
 6. Fadil thotë:

  PAK FJALË PËR FLAMUJT E IMPONUAR NË KOSOVË NGA REAKSIONI I BRENDSHËM DHE I JASHTËM, “KOMBËTAR” DHE NDËRKOMBËTAR!
  Të ashtuquajturit, “Flamuj të Kosovës” simboli i LDK-së në propozim dhe jo në zbatim, është flamuri partiak i LDK-së që e pasqyron më së miri idenë e kësaj partie me rrënjë dhe degë shumë të dyshimta, e regjistruar në Beograd. E njohur për prapësisë të ndarjes së shqiptarëve; me ato 6 yjet e jahudisë israelite i maskuar si parti “ nacionaliste djathtiste kombëtare”, pas emrit të Dardanisë,-shkon më tej, me “këngën e vjetër” -si simbol i ndarjes të atdheut në fise pellazgo-ilire, prandaj është i papranueshëm për çdo shqiptar atdhetar.
  -Ky simbol shkretanësh politikë , me në krye I. Rugovën , ra ende pa u ngritur me lavdi betejave të luftës për liri, kur UÇK-ja dolli në skenë në Kosovë dhe simotrat e saj, UÇK-re, dhe UÇMB-ja.
  -Pastaj, tragjikomedia vazhdoi në Vjenë, kur klasa politike e isë rrahaman hashimëve, e lagjes së zgjeruar politike të ibrahimëve , lejoi që nga institucionet e Kosovës të hiqet Flamuri Kuqezi.
  -Kështu, nuk vendosi kombi shqitar në Kosovë!
  M këtë akt të ligë, kombit tonë të kësaj pjese të Atmëmëdheut , i u bë një sulm i egër ndaj kombit shqiptar në Kosovë.
  – Tashmë, “flamuri” lias lecka laramane po valon si lëkurë e regjur e përçarjes midis shqiptarëve; e atyre që e duan Kosovën shtet me sovranitet dhe pastaj të ribashkuar me Shqipërinë dhe atyre që e duan Kosovën “banovinë” të Beogradit, pra me Zajednicën , duan ta rikthejnë Serbinë në Kosovë. ‘
  Këta me apo pa vetëdije kombëtare, janë përkrahës të këtij simboli që s´ka asgjë shqiptare, madje as hartën me të cilën pretendohet të pasqyrohet territori i Kosovës.
  Është detyrë e devotshme kombëtare që këtyre përpjekjeve monstruoze të futjes së dhenëzave të thonjëve me simbole kombëtare t´u vijë fundi njëherë e mirë!
  -Veç Flamurit Kuqezi, asnjë simbol tjetër nuk është as nuk duhet të jetë i pranuar për shqiptarët kudo që kanë jetuar në shekuj dhe jetojnë në trojet e veta etnike.
  Kuvendi i ardhshëm i Kosovës, duhet t´i bëjë të pavlefshme ato vendime anti-kombëtare të atyre kuvendarëve që kanë pranuar të zëvendësojnë Flamurit tonë të shenjtë me të tjera simbole të huaja serbo-europiane , si flamurin e imponuar ahtisarian, dhe t´i paraqesin ata si “flamuj” të”flamuj të Kosovës”.
  Kosova është Shqipëri, – prandaj krejt logjikisht dhe mendërisht nuk mund të ketë tjetër GJUHË , tjerër ABETARE, tjerët Flamur.
  Rroftë Shqipëria Etnike!
  Rroftë Flamuri Kuqezi!
  3 Prill. 2016

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(9)
 7. Esat Kamber thotë:

  Vetem unjoranca shekullore e maniluluar nga te huajt ja bere qenshqiptari te mendoje se jeta fillon nga cet ai. Prandaj nuk ruhet e kaluara per te krijuar te ardhmen. Keshtu mendon te veproj edhe “prezidenti” kur nuk pranon nje relikt shume kuptimplote nga i ndjer Dr. Ibrahim Rugova

  Përgjigjiuni
  Pelqej(6) Nuk Pelqej(0)
 8. Bersanti thotë:

  Hashim thaqi i ka te gjitha te kqijat por nese e heq vulen e HIJENES Ibrahim Lopa Rugova Hashim Thaqit te gjitha te kqijat do ti falen dhe ai do te jete shume i rerspektuar

  Zotri Quni ju sebashku me Valentin Qunin vellaun tuaj ja keni pij gjakun bizneseve te Gjakoves dhe te Prizerenit me FAJDE po ti jap disa Emra Florim Bicurrin dhe shume te tjer i keni qu vetvrasje duke ju marr te gjithe pasurin per fajde ti je gjak i felliqt zotri quni

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(23)
 9. Diaspora shiptare thotë:

  A e kuptut niher e mir qe mustafo iqet e thaqoviqet e haliloviqet qe kan qe gjithnji kunder ldk se ibraim rugoves pir me duket edh beqiroviqethysenoviqet veseloviqet po se po te gjith populli shiptar kunder ketyne matrapazve te qeveris presidentit te flliqt ne protestat e ardhshme ramushi me sinpstizantet ne pej mos me lan qe autobusat ti kthen mbrapsht policija e qeveris tjetri ne gjillan gjithashto qashtu qe do te ket protestis sa ma dhum ju pershendesim te gjithve opozit

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(1)
 10. Xhafer Leci thotë:

  Nuk mjaton vetëm zëri i Anton Qunit, por duhët të dëgjohet zëri i krejt popullit shqiptar e në veçanti i LDK-së.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(53) Nuk Pelqej(3)
  • arsim morina thotë:

   E zotri Quni fajtor eshte Isa qe ja mundesoje qe taqi te behet Präsident, kur dihet boterisht se ky ka qene kundershtari nr. 1 i presidentit Rugova andaj nuk do te pritet asgje prej tije

   Përgjigjiuni
   Pelqej(24) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...