Published On: 3 Shkurt, 2016

ANTON ÇETTA

  • (Portret i realizuar nga Zeni Ballazhi)

 

Ramadan Mehmeti

 

ANTON ÇETTA

Rrjedhin vitet,
Fëmijët lëshojnë shtat,
Ndërrime në qytet,
Ndërrime edhe në fshat.

Burrat plaken,
Vjen brezi i ri,
Hapen rrugë të reja
Për ardhmëri.

Secilin brez
E dashura gjyshe
E mban në prehër,
Por, pak më ndryshe.

Dhe pak më ndryshe
Pleqëron ai “plak”,
Antoni u kërkon shqiptarëve
Nga vëllai t’mos derdhet gjak!

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. fery thotë:

    S mbeti asgje. i nderuar Ramadan , nga ato kohe te arta kure Anton Qeta. tubonte ne tubimet madheshtore ne fusha e livadhe, ne kodra e lugina , ne qytete e katunde nga 1.000.000 njerez ne misionin e tij fisnik dhe te shenjte te pajtimit te gjaqeve.Keta qe e trashiguan ate cfare na la i madhi Anton Qeta edhe dukatin. ne hekur te ndryshkur. e shendruan. Dhe largepamesia e te madhit Anton Qeta ishte pikrisht te pengohet te ndodhe kjo qe eshte duke ndodhur sot e 17 vite …te shkaterrohet familja e shenjte shqiptare.Sepse , i madhi Anton Qeta e dinte projektin e qeverise se shtetit serb dhe e dinte se kure nise e shkatrrohet familja shqiptare do te. shkatrrohet edhe shteti pasi, gjithe familjet e perbejne shoqerine dhe shtetin e Kosoves
    I QOFTE I LEHTE DHEU I KOSOVES TE MADHIT ANTON QETA

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...