Published On: 27 Shtator, 2016

Anton Berisha, ish-shefi i ART-së për Kodin telefonik, Serbia po e okupon infrastrukturën telekomunikuese në veri të Kosovës

Ish-shefi i Autoritetit Rregullator të Telekomunikacionit, Anton Berisha ka ngritur dyshime bisedimet dhe marrëveshja e Kosovës me Serbinë për kodin telefonik do të përfundojë me dhënien e infrastrukturës telekomunikuese në veri të vendit në shfrytëzim të Beogradit zyrtar në mënyrë që Prishtina ta marrë kodin ITU përmes Serbisë.

Sipas Berishës që tash është i angazhuar në AAK kjo si sjell asnjë dobi Kosovës, duke e konsideruar si fitore të radhës për Serbinë.

Reagimi i Anton Berishës në facebook: 

Deklaratat e Gjuriq per kodin telefonik si kod gjeografik jane me afer te se vertetes ne raport me tashme te deshmuaren mashtruesen ordinere Edita Tahiri.

Fakti, qe Serbia eshte pale ne bisedime per kodin, ndonese ITU si agjension i OKB, nuk ka te bej asgje me Serbine, tregon se kompromiset e pales kosovare jane shndrruar ne rregullore.
Ne kete menyre, marreveshja per telekomunikacionin me Serbine, merr kahun e njohur. Arrihet marreveshja, pala kosovare realizon detyrimet, pastaj detyrimet e pales serbe negociohen prape deri ne leshimet e pales kosovare. Perfundimi del se Kosova i jep Serbise gjithe infrastrukturen telekomunikuese ne veri, ndersa Kosova eventualisht merr kodin nga ITU permes Serbise, qe nuk i sjell asnje dobi domethenese.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...