Published On: 26 Qershor, 2016

Antipatriotizmi i ka rrënjët e egra

…nuk eshte gruri e bereqeti, por eshte vete egjra

Zef Pergega

Me ardhjen e demokracise ne Shqiperi, formimin e shtetit te ri te Kosoves, per te cilat domosdo vulen e vet e ka edhe diaspora, e sidomos malesoret e Malsise se Madhe, promovimit te vlerave te demokracise dhe lirise Amerikane i kane rrene breket. Nderkohe qe kjo vlere e diaspores eshte pothuajse e shuar dhe shume pak e dokumentuar, forca per te treguar muskujt e unit mbi pacavuren e thashe e themeve, telefonave, internetit si nje teknologji e perparuar e kohes ka ardhur ne rritje, duke e mbushur zgjojt e shpirtit me mikrobgjaksin e urrejtjes.
Kur shqiptari e ka te mbushur barkun me buk liria e ben te eger dhe patriotizmin pa vepra e ve perpra si mbrojtes. E perdor atdheun dhe flamurin ne cdo darke, ne cdo bashkim, ne cdo , ne cdo fejese, ne cdo mbledhje politike, per te lartuar emerin e vet, nderkohe qe duhej te nbytej ne shembulin pozitiv dhe bashkues per ti dhene emrin e mire atdheut.
Me te drejte Agim Vuniqi, kjo pene e holle e mendimit intelektual shqiptar, qe e gdhend shqetesimin, duke i meshuar fort ne koke shkembit te keq qe nuk bezan e qe udhen e drejte na ka zene. Asnjehere shqiptaret e Detroitit qe kane bere me mijra aktivitete, kane paguar deri edhe mijra dollare per te thirrur kete e per te darkuar me dike tjeter vetem e vetem qe kur ato, te shkojne ne vendlindje te thone: “Bah takuam filanin ai ishte patriot qe ne bark te nanes!” nuk kane promovuar vlerat, apo festat amerikane, nu kane bere takime ceremoniale per kete teme, vec yndyrosen deri ne gryke ne takime te fshehta dhe personale, duke i cilesuar atdhetare. Ketu zihen se kush do te jete lider, kush duhet te prije i pari, kush eshte me i ditur se tjetri. Te gjitha diskutimet i bejne neper lokale, por asnje debat cilesor, problematik nuk e bejne nga frika se u ftohen vezet. Temat me te medha qe diskutohet jane ata pertej oqeanit, nderkoje qe kripa e tij po ne qet syte.

Jo se nuk i mendojne se e kane ne kulm djallezine, por nuk duan se kane frike se po te lartojne vlerat amerikane zbehin te tyret. A i derguan shqiptaret e Detroit ndonje telegram urimi Shtepise se Bardhe?! A organizuan sebashku shqiptaret, per ti lene njehre jasht protokollit organizimet ne komunitet, qe nen himnin madheshtor te flamurit amerikan ta ngrinin ate ne nje nga Institucionet tona dhe mandej te mbahej nje fjale rasti, nje koktej, nje koncert me femije e te rritur, ku te ftoheshin personalitetet amerikane?! Keshtu do te promovohej Shqiperia Natyrale dhe ceshtja e saj e pa zgjidhur. Rrime te lidhur nen zingjiret e percarjes! Kur kishim nevoje ua zume deren , por duhet ditur se kemi shume nevoje e do te kemi gjithmone per Ameriken tempullin e lirise. Edhe kur i ndihmojne fushtat elektorane te kandidateve amerikane mbidhemi ne grupe te vogla vetem per tu dukur se kongresmeni apo senatori me njeh vetem mua se ai ka ardhur se une jam lider, jam i pari, se nuk te njeh kush nga koka po a ke dollarin!
Shkrimi I Agim Vuniqit si shume shkrime te tjera eshte nje trokitje e forte ne ndergjegjen e semure te komunitetit. Faliminderit Agim!

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...