Published On: 22 Qershor, 2016

Antalia temperatura arrin në 56 gradë, asfalti po shkrihet (FOTO)

Temperaturat e larta prej 56 gradë Celsius ka mbërthyer sot banorët e Antalias, qytetit turk në bregun jugperëndimor të Mesdheut, raporton Anadolu Agency (AA).

Edhe pse klima e këtij qyteti me mbi 300 ditë me diell në vit është shumë e thatë dhe e ngrohtë, temperatura të ngjashme nuk janë regjistruar më parë në fillim të sezonit veror turistik.

Fotoreporteri i Anadolu Agency (AA), gjatë vizitës së tij në kopshtin zoologjik të Antalias, regjistroi skena të jashtëzakonshme të kafshëve, të cilat me ndihmën e stafit të qendrës së kopshtit zoologjik, pushonin në hije me racione të frutave të freskëta dhe sistemit spërkatës i cili vazhdimisht punonte.

Ndërkohë, në rrugët e qytetit shihen gjurmët e asfaltit të shkrirë, ndërsa banorët kërkonin pije freskuese dhe mënyra për të shpëtuar nga vapa. Ata më të rinj, nga ana tjetër, u gëzoheshin rrezeve të diellit duke u larë në shatërvane.

Përndryshe, Antalia konsiderohet kryeqyteti i rivierës turke, emri i së cilës do të thotë “yll i shndritshëm i Detit Mesdhe”.20160621_2_17613566_11520623_Web20160621_2_17613566_11520621_Web20160621_2_17613566_11520620_Web

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...