Published On: 12 Tetor, 2016

Ankohet qytetari: Policia më rrahu brutalisht! (FOTO)

Dy pjesëtarë të Policisë së Kosovës, dyshohet se kanë përdorur dhunë fizike ndaj një personi nga Komuna e Istogut, pasi që ky i fundit kishte pranuar fajsinë për një vjedhje.

Bazuar në pretendimin e qytetarit I. A. policët I.D. dhe F.H. kanë përdorur dhunë fizike në mënyrë brutale ndaj këtij personi, në një livadh ku thotë se e kishte fsheur një mjet që e kishte vjedhur më herët.

Jam rrahur keq nga Policia e Kosovës, pasi që e kam pranuar fajin se e kam vjedhur një motorsharrë. I.D dhe F.H që të dy policë nga Komuna e Istogut me kanë rrahur keq me duar të lidhura. Këto që ma kanë bërë këta dy policë mendoj se s’është e drejtë”, tha ai për “Gazeta Blic”

I.A. duke e detajizuar ngjarjen për “Gazeta Blic” ka arsyetuar vjedhjen e kryer, për çka thotë se gjendjen e rëndë ekonomike ishte ajo që e shtyri ta bënte një veprim të tillë.

Arsya e vjedhjes ishte se s’kisha ushqim për fëmijëm jemi 8 anëtarë në familjem jam i pa punë, s’kisha zgjidhje tjetër. Të premtën më 07.10.2016 në fshatin Cerrcë të Komunës së Istogut isha në polici dhe pasi që e pranova fajin i shoqëruar nga policia i dërgova tek vendi ku e kisha fshehur motorrin pastaj me kanë rrahur me dru në livadh”, tha I.A.

Gjatë ditës së djeshme I.A. thotë se ka shkuar edhe në Stacionin Policor në Istog për tar bërë një ankesë pë rastin në fjalë, por siç i ka thënë ai portalit “Gazeta Blic” policia e këtij stacionin nuk e ka marrur parasyshë atë.

Jam kanë në polici, s’janë marrë me mua askush”, ka thënë ai.

Ndërkohë “Gazeta Blic” ka kontaktuar zëdhënësin e Policisë së Kosovës për Rajonin e Pjeës, Xhvat Ibraj i cili nëpërmjet postes elektronike ka konfirmuar arrestimin e I.D.

Ju informoj se Policia e Kosovës, konkretisht Njësiti hetimor pran Stacionit policor në Istog, pas një pune intensive operative – hetimore ka realizuar një operacion për kapjen e të dyshuarve të identifikuar si kryes të veprave të shumta penale.

Më datë 7 tetor 2016 zyrtarët policor të SP Istog kanë arrestuar të dyshuarin I.A. i cili është i dyshuar për veprën penale ‘ Vjedhje ’ dhe ‘ Vjedhje e rëndë ’ për gjithsejt 25 raste të këtyre veprave, ku në një numër të konsiderueshëm të tyre janë gjetur edhe dëshmitë materiale.
Dyshohet që i dyshuari në fjalë veprat penale i ka kryer në bashkëpunim me tre (3) persona të dyshuar tjerë të cilët kanë qenë të ndalur për 48 orë, sipas aktvendimit të prokurorit shtetit”, thuhet në një përgjigje dhënë portalit “Gazeta Blic”

Sipas Policisë I.A është intervistuar në Stacionin Policor në Istog dhe me aktvendim të prokurorit shtetit ka qenë i ndalur për 48 orë, ndërsa pas afatit të ndalimit, me urdhër të Prokurorit I.A, thuhet se është liruar në procedurë të rregullt, për të vazhduar me procedura të mëtejme ligjore.

Zëdhënësi Ibraj, ka mohuar për “Gazeta Blic” se I.A. ka paraqitur ndonje ankesë ndaj zyrtarëve policorë, për të cilët pretendon se e kanë rrahur Përveç kësaj, Ibraj i tha “Gazeta Blic” se personi në fjalë i është nënshtruar një kontrolle mjekësore dhe se nuk ka rezultuar të këtë lëndime.

I dyshuari I.A. deri në momentin që po raportojmë, nuk ka paraqitur ndonjë ankesë ndaj asnjë zyrtari policor. Po ashtu të dyshuarit në fjalë, si në ketë rast edhe në të gjitha rastet tjera, i është nënshtruar kontrollit mjekësor para fillimit të kohës së ndalimit dhe në raportin e mjekut nuk rezulton të ketë lëndime apo ndonjë ankesë tjetër ”, thuhet më tej në një përgjigje për “Gazeta Blic”

Veprimet e policisë në lidhje me këtë rast sipas zëdhënësit të Policisë për Rajonin e Pejës, kanë qenë konformë autorizimeve ligjore.

Të gjitha veprimet policore lidhur me këtë rast janë ndërmarrë konformë autorizimeve ligjore, kryesisht që ndërlidhen me ligjin dhe organet kompetente të zbatimit të ligjit, andaj veprimet policore kanë qenë në harmoni të plotë me procedurat ligjore që aplikohen, e në asnjë rast të vetëm nuk është vepruar ashtu siç pretendon dhe deklaron i dyshuari I.A përmes mediumit tuaj”, thuhet në fundt të përgjigjës.

Në lidhje me këtë rast “Gazeta Blic” në orët e mëngjesit ka kontaktuar edhe Inspektoratin Policor të Kosovës, por deri në këto moment nuk ka marrë ndonjë përgjigje nga ana e tyre.

Përmes I.A “Gazeta Blic” ka arritur t’i sigurojë edhe dy fotografi nga ku sipas asaj që shihet, personi që pretendon se është rrahur nga policia, ka disa lëndime në trup. gazeta-blic-1gazeta-blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...