Published On: 9 Tetor, 2016

Anjeza Shabani rrezikon 6 vite burg, prokuroria ngre 2 akuza ndaj edukatores

Prokuroria e Tiranës ka mbyllur hetimet në ngarkim të edukatores që dhunonte fëmijët në kopshtin e saj privat. Në përfundim të fazës hetimore, prokurorët thanë se do i kërkojnë gjykatës të shpallin fajtor të pandehurën për dy akuza, “Keqtrajtimin e të miturve” në tre raste dhe “Fshehjen e të ardhurave”.

Të dy këto vepra, sipas Kodit Penal parashikojnë një marzh dënimi nga 3 muaj deri në 3 vjet burg, por që në bashkim të tyre, ajo rrezikon një dënim deri në 6 vjet heqje lirie. Shabani u filmua teksa dhunonte një të mitur në ambientet e kopshtit “Diren”, në pronësi të saj.

Por sipas prokurorisë, Shabani akuzohet se, në cilësinë e drejtueses së një kopshti të palicencuar, ka keqtrajtuar tre fëmijë që qëndronin në ambientet e administruara prej saj. Ndërsa lidhur me akuzën tjetër që rëndon ndaj saj për “Fshehje të të ardhurave”, prokuroria tha se që nga viti 2015, Anjeza Shabani ushtronte aktivitet të palicencuar.

Hetimet

Prokuroria e Tiranës ka dorëzuar në gjykatë dosjen në ngarkim të Anjeza Hushit Shabanit. Sipas organit të akuzës, që prej muajit Shtator të vitit 2015, e në vijim, e pandehura Anjeza Husha (Shabani) ka ushtruar aktivitetin e kopshtit privat të fëmijëve, me logon “DIREN”, në katin e dytë të një ndërtese 3-katëshe, të ndodhur në Sauk të qytetit të Tiranës.

Këtë aktivitet, ajo gjatë gjithë kohës jo vetëm që e ka ushtruar pa licencën përkatëse dhe e pa regjistruar në organet tatimore, por edhe duke keqtrajtuar fizikisht dhe psikologjikisht fëmijët që frekuentonin kopshtin në fjalë. E pandehura ka marrë në mënyrë sistematike nga prindërit e fëmijëve pagesat mujore dhe nuk ka derdhur në arkën e shtetit, detyrimet tatimore për këto pagesa.

Rreth muajit Janar të vitit 2016, e në vijim, e pandehura në mënyrë të përsëritur është sjellë ashpër me fëmijën R. A., duke ushtruar dhunë fizike ndaj tij, nëpërmjet pickimeve, goditjeve me shpulla, kapjes me duar etj. Në paraditen e datës 14.06.2016, e pandehura në një gjendje të dukshme nervozizmi ka marrë përdore fëmijën R. A., dhe duke e tërhequr e ka goditur atë 3-4 herë me pëllëmbë në të dy duart. Njëkohësisht ajo i është drejtuar fëmijës me ton të lartë ne fjalët “Pusho-pusho” dhe mbasi e ka futur tek një nga dhomat e kopshtit, e ka lënë aty të vetëm dhe duke qarë.

E ka rikthyer përsëri të vetëm në dhomë dhe mbas rreth dy minutash e ka marrë përsëri, duke e ulur në një karrige, në ambientin ku ndodheshin edhe fëmijët e tjerë të kopshtit. Në muajin Shtator të vitit 2015, në kopshtin e të pandehurës Anjeza Husha, është regjistruar edhe fëmija A. K. Gjatë kohës që ky fëmijë ka qëndruar në kopsht është keqtrajtuar fizikisht dhe psikologjikisht nga e pandehura.

Në të njëjtën periudha në kopsht është regjistruar edhe fëmija E. K. Gjatë kohës që kjo fëmijë ka qëndruar në kopsht është keqtrajtuar fizikisht nga Anjeza Husha, pasi ajo në mënyrë sistematike i ka shkulur veshin, flokët, pickuar, gjuajtur në gjithë trupin, bërtitur, fyer dhe mbuluar kokën me çarçaf edhe pse mund të ishte vapë.

Arresti

Anjeza Shabani u arrestua ne 20 qershor të këtij viti nga uniformat blu për tu lënë në burg nga të dyja shkallët e gjykimit, qoftë në Gjykatën e Shkallës së Parë dhe në atë të Apelit në Tiranë.

Administratorja e kopshtit “Diren”, u filmua duke dhunuar fizikisht dhe psikologjikisht një fëmije 3 vjeç. Pas transmetimit të pamjeve në emisionin Stop në Tv Klan Shabani përfundoi në prangat e policisë, ndërsa dosja në ngarkim të saj ka përfunduar në gjykatë dhe prova kryesore që ka përdoruar organi akuzës janë pamjet filmike të transmetuar në televizion.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...