Published On: 31 Janar, 2016
Bota |

Anijet luftarake amerikane pranë ishujve të Kinës Jugore

  • Një anije luftarake amerikane ka lundruar pranë një ishulli në Detin e Kinës Jugore për të sfiduar përpjekjet për të kufizuar lirinë e qasjes, tha Pentagoni.

Anija luftarake kaloi afër ishullit Triton dhe në Ishujt Parace, thuhet në një deklaratë, raporton BBC, transmeton Gazeta Express.

Kina, u përgjigj duke akuzuar SHBA-në për shkelje të ligjeve të saj shtetërore.

Kina dhe disa vende të tjera kanë pretendime rivale në Detin e Kinës Jugore, i cili është i pasur me burime.

SHBA thotë se nuk ka marrë anë në kontestet e tilla territorial, por dëshiron të mbrojë qasjen e anijeve të saj. /Gazeta Express.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...