Published On: 30 Prill, 2016
Bota |

Anëtarësimi i Finlandës në NATO dhe rreziku rus

Finlanda, nëse hyn në NATO, duhet ta bëjë këtë njëkohësisht me Suedinë, por duhet të jetë gjithashtu e ndërgjegjshme se kjo do të provokojë një krizë me Rusinë, njoftuan sot ekspertët e thërritur nga qeveria e finlandeze.

“Aderimi i Finlandës në NATO pa Suedinë do të gjeneronte një situatë delikate në aspektin strategjik të një avanposti pa një vazhdimësi territoriale me NATO-n”, thanë ekspertët.

Qeveria e djathtë finlandeze kishte kërkuar këtë raport për shkak të intensifikimit të aktivitetit ushtarak të Rusisë në detin Baltik dhe pranë kufirit finlandez, si dhe për të vlerësuar argumentet pro dhe kundër një aderimi të mundshëm në Aleancën e Atlantikut.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...