Published On: 18 Shkurt, 2016

Analiza e Zhejit: Meta ky rrënjëthellë, LSI vetëm po rritet

Me një titull të bukur në frengjisht “Rama- Meta, c’est la vie”, analisti i njohur i shtypit dhe televizionit, Artur Zheji, ka analizuar sot në të përditshmen Mapo, asryset që sipas tij kanë Rama dhe Meta për të ruajtur koalicionin mes tyre.
Pasi bën një përshkrim të gjendjes aktuale që sipas tij i ngjason një prag fushate elektorale, Zheji megjithatë arrin në përfundim se dy liderët e së majtës kanë shumë arsye për të mos e prishur aleancën. “Në ecejaket nëpër Shqipëri, Rama duket mjaft elektoral, duke ushqyer bindjen apo iluzionin, që ai, Kryeministri, nuk e përjashton, që zgjedhjet, mund të jenë edhe më afër se viti 2017. Nga ana tjetër,  edhe Meta, që është pa dyshim, tradicionalisht, më rrënjë-thelli në lidhjet e përditshme me bazën e partisë së vetë, që dhe është, që në lindje të vetë, një “korparmatë” elektorale, duket se komunikimet me bazën dhe njerëzit që e popullojnë atë, i ka në intensitet të plotë”.
Por pavërësisht kësaj tabloje gati elektorale, Zheji paraqet tre arësye të Ramës dhe tre të Metës, për të mos shkuar në zgjedhje të parakohshme. Arsye kryesore për Ramën, Zheji shikon frikën e tij nga LSI. Ja si e parashikon ai rritjen e LSI: “Arsyeja e Parë, përkon me një llogari të ftohtë zgjedhore, që lidhet me analizën se sot LSI, është tashmë një forcë politike e qëndrueshme, jo vetëm si formacion organizativ, por edhe në treguesin e rezultateve të qëndrueshme elektorale 2013-2015, me tendencë rritjen. Kjo përkthehet në përllogaritje numrash në terren, që më pas përcaktojnë numrat në Kuvendin e Shqipërisë, ku sipas sondazheve, LSI, nuk mund të zbresë asesi nën 15 deputetë dhe që ka si trend dhe pikësynim, mbërritjen apo kapërcimin e numrit të 20 deputetëve”.
Pra Zheji është i qartë se LSI do e kapi apo do e kalojë numrin e 20 deputetëve dhe kjo e bën Ramën të ngurojë. Por Zheji nuk shkruan kot, ai u referohet edhe sondazheve. Pikërisht këto sondazhe përbëjnë edhe arsyen e parë pse Meta nuk do të prishë koalicionin. “Arsyeja e tij e parë, lidhet me sondazhet. Sipas tyre, dëshmohet një konsolidim i pabujshëm i LSI-së, gjë që Meta e ka në favor. Nga ana tjetër, nuk ka shenja që Rama, të ketë ambicie për të shkëputur me anë të pushtetit, copa apo copëza të kësaj partie, me qëllim dobësimin e saj. Duke ju shmangur përplasjes frontale me opozitën, Meta po forcon perceptimin se kërkon të rrisë ndikimin e tij drejt asaj shtrese te popullsisë, që nuk parapëlqen luftën politike. Dhe kjo nuk është një shtresë e vogël”, shkruan Zheji.
Pra në të gjitha rastet, analiza e Zhejit mbështet në forcimin e LSI, që përbën arsye si për Ramën ashtu dhe për Metën të vazhdojnë së bashku.
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...