Published On: 28 Korrik, 2016

Analistët: Demarkacioni mund “ta rrëzojë” koalicionin PDK-LDK. Po bëhet lojë e dyfishtë

Vëzhgues të çështjeve politike, kanë thënë  për Gazeta Blic se demarkacioni mund “ta rrëzojë” koalicionin PDK-LDK dhe se po me këtë çështje po bëhet lojë e dyfishtë nga ky koalicion.

Gazeta Blic ka biseduar me analistët Bajrush Morina dhe Imer Mushkolaj, pas deklaratave të mbrëmshme nga deputeti i PDK-së Xhavit Haliti, i cili tha se koalicioni qeveritar PDK dhe LDK nuk i ka votat e mjaftueshme për të votuar demarkacionin me Malin e Zi.

Analisti Bajrush Morina, ka thënë se këtë lojë po e shohin të gjithë përveç LDK-së dhe presion  nuk po bëhet ndaj askujt, as ndaj deputetëve të opozitës, por as të pozitës.

“Demarkacioni do “ta rrëzojë” koalicionin PDK LDK. Ne fakt demarkacioni do të jetë një “Zanzibar i dyte”  i PDK-së ndaj LDK. Këtë lojë të PDK-së po e shohin dhe të gjithë përveç LDK-së. Sa më herët që ta ndjejnë këtë “rrezik” dhe prapavijë të PDK aq me “faqe të bardhë” do të ndahet LDK nga PDK-ja” deklaroi Bajrush Morina.

Kurse  analisti Imer Mushkolaj ka thënë se koalicioni qeveritar është duke bërë lojë të dyfisht.

“Nëse opozita është e vendosur, nuk do t’i sigurojë votat. Koalicioni qeveritar po bën  loje të dyfishtë. Në njërën anë thotë se nuk i ka problem votat, e në anën tjetër duke vënë demarkacionin në votim dhe duke e fajësuar opozitën. Nëse i ka votat, le ta votojë”, tha Mushkolaj.

Sipas Bajrush Morinës, aktualisht nuk po bëhet presion mbi deputetët e opozitës, por as të pozitës, për demarkacionin, por sipas tij ajo çfarë po ndodhë është më tepër një tentativë e PDK së që t’ia lë “kopilin te dera” LDK-së përkatësisht t’ia lë fajin LDK së për dështimin e Demarkacionit.

“Mos të harrojmë se përgjegjësia politike e institucionale për dështimin e demarkacionit bie në radhë të parë mbi kryeministrin që është i LDK-së. Brukseli do ta fajësojë kryeministrin dhe Qeverinë e jo Parlamentin apo kryetarin e Parlamentit e aq më pak Presidentin” tha Morina.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. Mal uka thotë:

  Kur interesi vehtanak ia pate mbylle syte Isase e grupit rreth tij Dhe nenshkrimin e Hashimit e pranon qorras dhe
  i del ne mbrojtje Pa e konsulltue parlamentin Pra separi
  eshte dashte qe parlamenti ta aprovoj demarkacionin e
  pastaj ta nenshkruej Harambashi Hashim Por Isa me krye ne qullaf per tu bere kryeminister e bani pazarin me haramin
  Dhe premtimit Kurr me Hashimin ia hanger tabanin qe i pate dhane vota ! Ldk eshte shume miftaqe te pastrohet
  prej allassh vereshit Por nese shkarkohet e bjen qeverija
  Duhet edhe Kryetari Hashim te shkarkohet me automatizem
  Brukseli duhet te kuptoj se nuk jepim toke per asnje kusht
  Qofte edhe le ti terhekun njohjet Ashtu e keshtu Asnje favor per kosoven nuk ka bere brukseli Deputetet qe
  kan gjak kombetar nuk e votojne demarkacionin ! Ky eshte
  vendimi i te gjith qytetarve veq politikanve qe humbin
  pozita e privilegje ! Pdk ka nise me u kfjelle dhe
  deputetet qe nuk votojne jan ne margjinat e kerkesave
  qytetare Zgjidhja eshte e qarte Nuk duhet kerkue rreximi
  i qeverise Por anulimi i demarkacionit Ndersa ma vone
  duhet te veprohet konform kokefortesise nese paraqet
  qeverija Nese qeverija i perulet gabimit Nuk ka nevoje te
  rrexohet Por ka nevoje te frymoj me interesa te popullit
  Ky rast i epe mundesi ngritjes se dinjitetit per secilin
  deputet po edhe per kryeministrin Mustafa !
  Besoj qe ky eshte problem i zgjidhshem dhe pa tronditje
  politike Nese mustafa nuk ngule kembe nga frika qe po i
  luhet karrika!

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...