Published On: 24 Korrik, 2016

“Amnesty International” alarmon se të burgosurit në Turqi po torturohen

Organizata “Amnesty International” thotë se ka prova të qarta se të burgosurit pas tentim puçit në Turqi janë duke u rrahur dhe torturuar.

“Është e domosdoshme që autoritetet turke të ndalin këto praktika dhe të lejojnë monitoruesit ndërkombëtarë të vizitojnë këta të burgosur në vendet ku po mbahen”, ka thënë John Dalhuisen, drejtor i “Amnestyt” në Evropë.

Pas tentimit të dështuar për puç në Turqi janë arrestuar mijëra persona, ndërsa shumë të tjerë janë larguar nga puna.

Nga katër ditë sa ishte periudha maksimale e të ndaluarve për të dyshuarit tani kjo është zgjatur në 30 ditë. Kjo lëvizje sipas “Amnesty International” shton rrezikun se të arrestuarit do të maltretohen edhe më shumë.

Loading...
 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Loading...

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...
Loading...