Published On: 13 Gusht, 2016

Amerikë, Ty ti fali bjeshkët për 1099 vjet, por jo okupatorit e vrasësit tim

Amerikë,
Rueju nga pushtetari im që të don Ty e m’urrenë mua!

Çun Lajçi

Amerikë:
Lutem për Ty e për Kosovën time ( e pak edhe për Rugovën ) por jo edhe për mua, sepse shumë herë vdiqa e u ngjalla para kamerave – por ajo ishte lojë e bukur artistike, kurse kjo që ndodhë me bjeshkët e mia s’asht film as teatër që në reprizen e natës tjetër t’i k’thej në pronsinë time.
Unë jam artist në shfaqjën ” Grafitet ” edhe nê filmin “Agnus Day ” por jasht skenës jam njeri që lufton për t’verteten si çdo intelektual tjetër.
Amerikë,
Ti që me shlirove e me bane shtet, të lus n’emnin e Nanës Tereze e Gjergj Kastriotit, ( dhe pak n’eshtnat e atyne që pushojnë kufinit ) merre Çakorrin, Moknat, Smajlovicën, Dromodolin e Kullën e mos i le t’ua falin atyne që me shekuj me vranë e copë copë ma zvogluen Atdheun. E Tyne s’ishte kurrë, prandaj pse ta merr xhelati e mos ta merr shpetimtari im?
Me shlirove nga anmiku, me shliro tani edhe nga vëllau im që Kosovën e ka ba si bahqen e babës!
Amerikë,
Të lus n’shpirtin e Lincolnit tënd, mos i beso serbit t’pitë e shqiptarit të unt për pushtet dhe rueju nga pushtetari im që të don Ty e me urrenë mua.
Me Ty e për Ty po i mbyll thirrjet e mia për tokën time. Do të pelcas n’heshtjen që flet dhe ma nuk i lutem vllaut për tokën e babës, as letër ma s’i shkruej.
Amerikë,
Te dua aç sa bjeshkët e mia. Ty ti fali për 1099 vjet
Por jo okupatorit e vrasesit tim.

 
Displaying 2 Comments
Have Your Say
 1. basridemiri thotë:

  Amerikë. ardhët mbretria jote.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 2. Razije Musa thotë:

  Kryevepër e shkrimitë

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...