Published On: 21 Shkurt, 2016
Bota |

Amerikanët vrasin dy serbë – Beogradi kërkon shpjegim

Një sulm ajror nga forcat amerikane – në një rajon në Libi – që kishte për qëllim shkatërrimin e një baze të ISIS-it, ka lënë të vdekur edhe dy shtetas serbë, të cilët kohë më parë ishin kidnapuar nga terroristët dhe po mbaheshin në kampin terrorist – në Sabratha. CIA thotë se nuk kishte informacione që ndodheshin serbë në kamp, por Aleksandër Vuçiq ka thënë se Serbia do të kërkojë nga SHBA-të një shpjegim të detajuar për rastin, njofton Klan Kosova.

Dy punëtorë të ambasadës serbe në Libi, Sladjana Stankoviq dhe Jovica Stepiq – që ishin kidnapuar kohë më parë nga grupi terrorist ISIS, janë vrarë nga një sulm i forcave ajrore amerikane në Libi, shkruan B92 i Serbisë, raporton Klan Kosova.

Lajmi është bërë publik të shtunën nga ministri i jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ndërsa në një prononcim, më vonë atë ditë, këtë e ka konfirmuar edhe kryeministri serb, Aleksander Vuçiq.

Daçiq ka thënë se familjet e viktimave janë njoftuar dhe se informacioni është konfirmuar të premten, por tani pritet edhe një konfirmim zyrtar nga autoritetet libiane.

Por, bazuar në fotografitë dhe të dhënat e shërbimeve inteligjente është konfirmuar se në mesin e viktimave të tjera janë edhe dy viktima të nacionalitetit serb, ka treguar Daçiq.

Ai ka thënë se Serbia do të kërkojë shpjegime nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nga Libia dhe do të punojë për të parë se kush është përgjegjës në këtë rast.

Daçiq shtoi se askush nuk e ka informuar Serbinë për sulmin, e as Uashingtoni nuk ka dhënë ndonjë shpjegim për rastin.

Ministri serb tha se “një shënim”, do të dërgohet në Uashington ndërsa bisedimet për të sqaruar gjithçka do të zhvillohen në ambasadën e SHBA-ve në Beograd.

Më herët Pentagoni kishte njoftuar se ata kishin ndërmarrë një sulm kundër ISIS-it në Sabratha – rajon në Libi – dhe se qëllimi kryesor i atakit ishte shkatërrimi i terroristëve që kishin lidhje me sulmet në Tunizi, shkruan B92 përcjellë Klan Kosova.

“Sipas autoriteteve amerikane rreth 40 persona kishin mbetur të vdekur nga sulmi në një kamp trajnimi të ISIS-it, por nuk ishin përmendur të vdekurit nga Serbia apo nga ndonjë vend tjetër”, vazhdon shkrimi i portalit të televizionit serb B92.

Kryeministri serb Aleksander Vuçiq, ka treguar se është kontaktuar nga Agjencia qendrore e inteligjencës amerikane (CIA), dhe se ata i kanë thënë që nuk e kishin ditur se kishte qytetarë serbë të kidnapuar, tregon B92.

Megjithatë Vuçiq ka thënë se ata e kanë ndërmend të presin deri të dalin në sipërfaqe detajet dhe të shohin se çfarë ka ndodh.

Vuçiq përsëriti se një përgjigje formale Beogradi zyrtar do ta kërkojë nga Uashingtoni.

Ai tha se tashmë kanë marrë një keqardhje për rastin nga ambasadori amerikanë në Serbi, Kyle Randolph Scott, njofton Klan Kosova.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...