Published On: 17 Shkurt, 2016

Amerikanët ndërtojnë profilin e agjentit shqiptar që do burgosë politikanët e lartë

Byroja Kombëtare e Hetimit do të përbëhet nga 30 oficerë të Policisë Gjyqësore, të cilët do të hetojnë zyrtarë të lartë të shtetit për korrupsion. Gazeta ‘Shqiptarja.com’ shkruan se konkursi do të jetë në 4 faza.

Faza e parë do të jetë konkursi teorik, ku oficerët do të vlerësohen për nivelin teorik, njohjen e legjislacionit etj. Faza e dytë do të jetë testi fizik për të parë aftësitë fizike dhe teknike.

Pas kësaj, aplikantët do t’i nënshtrohen testit të biografisë së tyre, verifikimin e plotë të pasurisë së tyre dhe të familjes, nëse kanë lidhje me elementë kriminalë etj. Dhe fazë e fundit është “makina e së vërtetës”, ku do të pyeten për çështjet e mësipërme dhe do të shihet nëse gënjejnë apo jo.

Më poshtë janë kriteret që duhen përmbushur për të qenë pjesë e Byrosë Kombëtare të Hetimit:

-Të jetë shtetas shqiptar

-Të ketë arsim policor dhe diplomë të arsimit të lartë

-Të ketë më shumë se 1 vit përvojë pune në polici

-Të ketë përmbushur me sukses kriteret e përzgjedhjes të BKH

 
Displaying 6 Comments
Have Your Say
 1. Jeton.M thotë:

  Nese per Byrone Kombetare te Hetimit do te merren shembull FBI-ja Amerikane apo ndonje detaj i CIA, une kam besim se gjerat ateher do te fillojne vertet te levizin ne kete vend, ne vetem 10 arrestimet e para do e shohim te gjithe ndryshimin ne shoqerine tone, kush i ka bere keq ketij vendi, do te marre ate qe meriton. Nuk duhet te harrojme se FBI & CIA kane vuajtur dhe kane humbur shume deri sa kane fituar-merituar ate prestigj qe kane sot… besoj se ky vend do te behet, dhe Byroja Kombetare e Hetimit, esht thjesht hapi i pare ne kete rruge…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(3) Nuk Pelqej(0)
 2. riza thotë:

  Te tera keto jane tregues shume te mire .
  Po puna eshte se qeveritareve shqipetare su shpeton gje nga dora ata do ti marin tezat dhe personat qe duan ata do ta kalojn testin
  Ne fund te fundit testin do ta bejne shqipetaret dhe cdo gje qe behet aty ka vetem manipulacione.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 3. lenci thotë:

  Mendoj qe pagesa per fituesit te jete dopjo Duhet qe t’i sigurohet status per aziil ne Amerike ne rast rrezik jete prej mafias qe do te humb privilegjet nga kryerja detyres me perkushtim.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 4. Bejo thotë:

  A do te jete e vertete valle? Une do ta besoje vetem atehere kur ushtaraket ne pension pleqerie dhe ne reforme do te marrin ate qe ju takon (qe ju jep ligji) dhe ua heq maliqi (Qendra e Personel Rekrutimit te Ministrise se Mbrojtjes). FLM.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 5. andi thotë:

  mos kini merak se annnnnnntaret byrose nuk do ti emeroje as sala as basha as nano dha as rama ata do emerohen nga amerikanet dhe do paguhem mire dhe do pergjigjen per punen e tyre ne fbi amerikane dhe sdo ken te bejne me fajdutet e parlamentit por do hetojne deputetet dhe parlamentaret .Te tjjera kohe do vijne do dalin nga burgu ata qe vjedhin enrgjin dhe do futen ata qe vollen parate e popullit

  Përgjigjiuni
  Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 6. fatos halil markaj thotë:

  Do te kishte qene shum e perfunduar ne raste se ne do ti besojme si te qena te gjitha,ne Shqiperi ka humbur besimi i atyre qe kryen deturen dhe zbaton rregullin e shtetit,nga kjo arsye e krijuar , ndodhena sot ne udhekryq dhe me shume tunele me drite te vogel ne fund.Ne Shqiperi ndodhe e kunderta me te gjithe parimet qe njeriu krijo per bashjetesen me tjetrin ,kjo vijohet ne te gjitha fushat e jetes.Po te shikojshe dhe te jetojsh nevende te tjera,kur njekompani ka nevoje per nje drejtus per te drejtuar samemire dhe sa me fitim pruers dhe dinitet’marri te diturin qe ai ti udhe heqe ne sukses,ne Shqiperi marrin te diturin dhe i tregojne se c’fare duhet te beje ‘kjo ashte ajo qe duhhet te ndryshoje si metote pune ,dhe jetese .Ketu tek ne ka sate duash specialista po thujse qe te gjitha fushave,por nuk ju krijohet mundesia qe ata ti vendosin dijet dhe vyrtytin ne sherbim te tejereve,me vjen shum shum keq kur shikoj qe ndoshta jane jo kaq te zgjuar dhe kurajoze por jane shum pare nesh ne shtet formim dhe ne mirqenje te shtetasve te tyre.Nacionalisti dheushtaraku bajne shtet dhe ekonomi per kombin e tije,ndryshe nuk mundet kush te baje nje shtet dhe ta qoje perpara,me rrespekt F.Markaj

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...