Published On: 26 Qershor, 2016

Amerikanët: Hashim Thaçi përgjegjës për vrasjen e Komandantëve Agim Ramadani e Sali Çeku

Tmerret që përjetuam – 2

Komandant Ilir Konushefci i cili trasportonte armët nga Shqipëria në Kosovë, akuzon Halitin dorën e djathtë të Hashim Thaçit i cili i blenë granatat me 2 dollarë dhe i shet për 7 dollarë granatën d.m.th me 5 dollar më tepër për çdo granatë.

Nga Rasim Bebo
Nga Agim Vuniqi Harmington Hills “Gazeta prestigjioze Amerikane Neë York Times” e datës 25 qershor 1999, këto vrasje të pa investiguara nga drejtësia, ia ka ngarkuar Hashim Thaçit dhe dy bashkëpuntorëve të tij të ngushtë, Azem Syla ministër i mbrojtjes dhe Xhavit Haliti ambasador në Tiranë. Sipas autorit David Valsh… hedh drite mbi vrasjen e Ilir Konushefcit-Mërgimi. Taktikat e pa mëshirshme të zotit Thaçi janë legjendare në rajon. Chris Hedges raporton një incident nga viti 1997, një reporter shqiptar i Kosovës Ali Uka, ishte gjetur i vdekur në apartamentin e tij në Tiranë “fytyra e tij ishte disfiguruar nga therjet e përsëritura me një kaçavidhe dhe tehet e shishes së thyer”, Uka ishte mbështetës i lëvizjes së Kosovës për pavarësi, ai kishte kritikuar në shkrime shokun e tij të dhomës Thaçin, i quajturi me nofkën “Gjarpëri”, për të cilin Hedges shënon se “Dhuna ka lëvizje të gjatë”. Komandant Ilir Konushefci, i cili trasportonte armët nga Shqipëria në Kosovë, akuzon Halitin dorën e djathtë të Hashim Thaçit, i cili i blenë granatat me 2 dollarë dhe i shet për 7 dollarë granatën d.m.th me 5 dollarë më tepër për çdo granatë. Disa ditë më vonë Komandant Ilir Konushefci dhe doktor Hazir Malen me të birin Arjanin në afërsi të fshatit Miliskaje duke trasportuar armë me një kamjon për në Kosovë u bënë pritë dhe i vranë në mes të natës.
Bujar Bukoshi thoshte: “Kufomat kurrë nuk kanë qenë pengesë në karrierën e Thaçit”. Shefqet Jashari shkruan: “… Në Oslo në maj të 1998 u formua SHP te FARK-ut (Shtabi i Përgjithshëm të Forcave Armatosura të Republikës së Kosovës) me Komandant Ahmet Krasniqin. U formua një pjesë e SHP te FARK-ut në Tiranë. Formimi i qendrave për stërvitjen dhe përgatitjen e ushtarëve dhe të kuadrit ushtarak në afërsi të kufirit Shqipëri-Kosovë, dërgimi i ushtarakëve në Kosovë për forcimin e njësive të UÇK-së. U formuan shumë brigada me komandantë të zotë si Tahir Zemaj, Ramush Haradinaj e të tjerë. Këto suksese brenda një kohe të shkurtër, vunë në veprim qendrat e agjenturave seërbo-greke dhe vasalët e Tiranës e të Kosovës për të penguar dhe eliminuar fizikisht komandantin Ahmet Krasniqin me SHP të FARK-ut. Kur ndodhej në garnizonin Papaj afër kufirit Shqipëri-Kosovë në qershor të 1998, dhe bënë pregatitjet e fundit për dërgimin e brigadave të para operative të UÇK-se për në Kosovë, i sollën vendimin e Fatos Nanos, se garnizonin e FARK-ut në Papaj dhe “Qendra e Rekrutimit e Stërvitjes dhe përgatitjen e Kuadrit Ushtarak” në Vuqidol duhej “sa më parë të mbyllej”.
Por, kolonel Ahmet Krasniqi në vend t’i mbyllte këto dy qendra, ai hapi dhe dy qendra të tjera në afërsi të Kukësit, një në Kalimash dhe një në Kolsh. Pas tensioneve, Thaçi dhe qeveria shqiptare vendosën që ta eleminojnë Krasniqin, më 21 shtator 1998. Agim Vuniqi sipas Hedges-it, pas vrasjes të Ahmet Krasniqit, vrasjet, spastrimet dhe arrestimet u përshpejtuan, vuri në arrestim çdo njeri që paraqitej armik i Thaçit.
Komandanti si Agim Ramadani, Sali Çeku etj, janë vrarë në pritë. Hedges thotë se përgjegjës për vrasjet është Hashim Thaçi.
A nuk është Spiro Butka një person i denjë i Fatos Nanos dhe i Hashim Thaçit që përgojon fytyrat e ndritura të Kosovës Sot? Që nesër, pasneser do të japin llogari, përpara se të shkojnë në varr. A nuk ka të drejtë Mehdi Hyseni kur shkruan: “UÇK-ja ka luftuar për çlirimin, për lirinë dhe pavarësinë e Kosovës, dhe jo për vetëvrasjen e saj në kohë lufte, e as në kohë paqeje…” Sa i dhimbshëm aq edhe tronditëse është e dhëna e 43 të vetëvrarëve ushtararakë të UÇK-së në kohë paqeje …
Nga viti (1999-2016), të lihen në harresë, në mëshirën e kohës, pa bukë, pa punë, pa asnjë përkujdesje morale, sociale, materiale, strehuese, financiare, mjekësore… të shtihen në vetvrasje. Ky ёshtё trajtimi qё bёn Thaç me besnikёt si Spiro Butka. A nuk ka të drejtë Zonja Luljeta Selim Berisha e cila i ka marrë në mbrojtje gratë e përdhunuara nga serbët gjatë luftës në Kosovë, që numërohen rreth 20.000 me mbi 3000 fëmijë, pa mospatur asnjë mbështetje nga qeveria e Hashim Thaçit. A mund ta besojnë brezat e ardhshëm se të gjitha trevat shqiptare i kane drejtuar sytë te shteti AMË, kur vetë shteti Amë ka tradhtuar veten e tij nën diktatin greko-serb sidomos `në këto dy dekadat e fundit. Prandaj dalin tipa negativë, që patjetër do japin llogari si shkaktarë të tmerreve që përjetuam. /SHQIPTARI.EU

 
Displaying 10 Comments
Have Your Say
 1. SABRI KRASNIQI thotë:

  Keto qe sot i lexoj ikam lexuar ne vitin2000 krejt kosova e din qe mbrapa ketyre vrasjeve eshte THaqi Veseli Haliti edhe Syla.por kjo qe me befason eshte SHQIPRIA qe po i mshef faktet e verteta po e lejon nje njeri krimines te udheheq shtetin me kliken e tij.Po kjo qe pondodh sot ne Kosov a nuk eshte krim kjo eshte nje diktatur sistematike me petkun e demokracis prandaj analizoje edhe perfundimin e ke qe eshte e sakt. Kam vetem nje lutje Klosit jepi deshmit e verteta.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(5)
 2. Eduard Deda thotë:

  Shum rrena pse duhet me besue une ne kesilloj prrallave kur vet fakti tregon se hashim thaqi ishte dhe asht per kosoven shtet ku vet serbija osht kunder kosoves shtet pytja osht mos osht e kunderta.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(1) Nuk Pelqej(4)
 3. Naser thotë:

  Pse po i besojm keti gazetari kush është ky prej kajt i d’in këto punë ki ndoshta është i sherbimet sekret serb që jep désinformata per ta shkatërruar thaçin

  Përgjigjiuni
  Pelqej(4) Nuk Pelqej(4)
  • Agon perteshi thotë:

   I nderuar faktet flasin vet vepray e njeriut te bejn te dyshojsh ne korektin e tij, kshtubqe edhe une dushoj shum duke ju pazuar disa veprave te keq perdorura gjat luftes.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)
 4. Rrokotel xhufka thotë:

  plumbi pse egziston?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(11) Nuk Pelqej(2)
 5. fifi thotë:

  po mir o populli shqiptar te gjitha po idim nuk jan keto diqka risi por pse nuk po behemi bashk iter kombi eti largojm kta dashakqinj nga vendi yne deri kur do jen ne pozita kta qe ikan ber vellezerve emotrave tan te gjitha keto krime zgjohuni ete bashkohemi ti harrojm se ne cilat parti jemi te mirim ta vendosim ku eka vendin te keqin ta dergojm paradretsis kuptoni se as nderkombetaret nuk jan te interesuar ta qetesojn situaten apo ta focojn shtetin ton kosoven por duhet te ngritemi ne vet ne kemb se populli mund te bej te gjitha por jo te jet populli me ndikim nga ndonje parti por ipavarur

  Përgjigjiuni
  Pelqej(35) Nuk Pelqej(4)
 6. Avdi Krasniqi thotë:

  Ju jeni argate te Serbise.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(9) Nuk Pelqej(13)
 7. Mentori thotë:

  Pasi qe shumica e paskan dite se kush eshte Thaqi,
  shtrohet pyetja: Cfare populli jemi ne qe vazhdimisht 17 vite i japim voten krimineleve ?
  Mos valle edhe skemi kujt t’ia japim at vote?
  Ndoshta krimet e tyre ne lufte jane simbolike ne krahasim me krimet ekonomike e politike pas luftes e deri sot. E verteta do te dale ne shesh heredo kure por me vjen keq se kryesit e ketyre tradhetive kombetare nuk do te jene gjalle qe te perballen me drejtesine.

  Përgjigjiuni
  Pelqej(64) Nuk Pelqej(2)
  • SABRI KRASNIQI thotë:

   kjo qe ju thoni eshte e vertet,po vlla shikoje se qfar shteti kemi.
   Shpesh ne shqiptare jetojm me petkun e patriotizmit fallc.
   Une te them se njoh njeri qe kaqen magacioner e tash eshte drejto i bordit te betohem se kjo eshte e vertet.ju
   A nuk e shehni mjeksin ne kosov shkollimin gjygjsin keto jane shtyllat kryesore te nje shteti.
   kosova eshte ne diktatur me pektun e demokracis.

   Përgjigjiuni
   Pelqej(0) Nuk Pelqej(0)
 8. Xhafer Leci thotë:

  Shkrimin e lexova me shumë vemendje. Nuk kishte diçka të reja për pos atyre që i kemi lexue shumëherë. Gjimonë është thënë e shkruar se vrasës janë po këta që janë përmendur edhe në këtë shkrim…

  Përgjigjiuni
  Pelqej(67) Nuk Pelqej(14)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...