Published On: 14 Shkurt, 2016

Amerika trajnon FSK-në në Gjermani, e konsideron partnere

Derisa partnerët e koalicionit kanë ngecur për të transformuar Forcën e Sigurisë së Kosovës në Forcë të Armatosur, Shtetet e Bashkuara të Amerikës po ndihmojnë në këtë rrugë, raporton KTV.

Pjesëtarë të FSK-së, nën komandën e Rrahman Ramës, po qëndrojnë në Grafenwohr të Gjermanisë për të forcuar kapacitetet e tyre në trajnime që ushtria amerikane po ua ofron.

Në faqen zyrtare të Rrjetit të Forcave Amerikane në Bavari në Facebook, është publikuar një video, ku ushtria amerikane dhe forcat e Kosovës shihen duke kryer ushtrime të përbashkëta.

Aty thuhet se forcimi i marrëdhënieve me forcat partnere dhe forcimi i liderëve të rinj janë dy nga prioritetet e Ushtrisë amerikane në Evropë, për çka qendra e përbashkët multinacionale është duke punuar me Forcën e Sigurisë së Kosovës.

Sipas programit legjislativ, tek në fund të vitit 2016, Qeveria e Kosovës ka paraparë që t’i dërgojë në Kuvend ndryshimet e duhura të legjislacionit, për ta transformuar FSK-në në FAK.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Xhafer Leci thotë:

    Kënaqësi e madhe. Kjo ka rëndësi dhe vlerë të madhe për popullin dhe vendin tonë.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(1) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...