Published On: 22 Gusht, 2016

Amerika më e suksesshmja në “Rio 2016”, ja në cilin vend renditet Kosova

Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) kanë qenë më e suksesshmit në Lojërat Olimpike “Rio 2016”.
Sportistët e SHBA-së kanë fituar plot 121 medalje, 46’të të arta, 37’të të argjendta dhe 38’të të bronzta.

Notari amerikan Michael Phelps i solli SHBA-së pesë të arta e një të argjendtë në “Rio 2016”, duke u përshëndetur në këtë mënyrë nga Lojërat Olimpike.

Britania e Madhe ka dalë e dyta në tabelë me një shifër rekorde të medaljeve prej 67’të sosh, nga to 27’të të arta, 23’të të argjendta dhe 17ë’të të bronzta.

Ndërkohë, për Kinën “Rio 2016” nuk ka qenë aq e frytshme. Kina doli e treta me 26’të të arta, 18’të të argjendta dhe 26’të të bronzta.

Gjithsej medalje fituan 87’të vende nga 206 sa morën pjesë në “Rio 2016”. Në listën e vendeve që fituan medalje bën pjesë edhe Kosova, falë të artës së Majlinda Kelmendit. Kosova ndau pozitën e 54-të me pesë vende të tjera.

Ar. Argj. B

LEXO EDHE
“Kosova do të ndërtojë një ekip shumë të fortë”
1. SHBA-ja 46 37 38

2. Britania e M. 27 23 17

3. Kina 26 18 26

4. Rusia 19 18 19

5. Gjermania 17 10 15

6. Japonia 12 8 21

7. Franca 10 18 14

8. Koreja e J. 9 3 9

9. Italia 8 12 8

10. Australia 8 11 10

……..

54. Kosova 1 0 0

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...