Published On: 28 Janar, 2016

Amerika i jep donacion FSK-së 9 milionë dollarë

  • Në kuadër të Marrëveshjes së Bashkëpunimit Bilateral me Shtetet e Bashkuara të Amerikës Zyra për Bashkëpunim të Mbrojtjes në Ambasadën amerikane në Kosovë, ka nënshkruar edhe një marrëveshje për përkrahjen financiare për vitin 2016 me Forcën e Sigurisë së Kosovës në vlerë të vlerën rreth 9 milionë e 138 mijë dollarëve.

Marrëveshjen në emër të Qeverisë amerikane e ka nënshkruar drejtori i DSCA EUCOM- AFRICOM, Reg Opns, kolonel David Bennett, kurse në emër të Ministrisë së Forcës Sigurisë së Kosovës e ka nënshkruar sekretar i përgjithshëm, Shkëlzen Sylaj.

Siç parashihet, ky donacion do të realizohet gjatë këtij viti ndërsa mjetet do të përdoren për zhvillim profesional të pjesëtarëve të FSK–së, rritjen e operacionalitetit të njësiteve të kësaj force  respektivisht për pajisjen e njësiteve të FSK–së me radiolidhje taktike, si dhe ngritjen e rrjetit strategjik të komunikimit, bën të ditur zyra për informim e FSK-së, transmeton Klan Kosova.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...