Published On: 3 Gusht, 2016

Ambasadorja ligjshkelëse flet për radion gjermane: Do hetohen gjyqtarët e inkriminuar

Ambasadorja e BE-së në Tirana, Romana Vlahutin ka folur për zbatimin e reformës në drejtësi për një radio gjermane “Deutschlandfunk”.

6Në një prononcim për radion në fjalë, Vlahutin ka thënë se reforma në drejtësi do të hetojë lidhjet e gjyqtarëve me krimin.

Ajo madje tregoi se si pas viteve ’90-të, shumë persona u bënë gjyqtarë me kurse disamujore.

“Duket e çuditshme, por në fillim të viteve ’90-të, Shqipëria kishte ende gjyqtarë të diktaturës. Më pas u bënë disa kurse gjashtëmujore për gjyqtarë të rinj. Kjo do të thotë se korrupsioni mbeti problem serioz në sistemin e drejtësisë. Me reformën në drejtësi, gjyqtarët do kalojnë në të ardhmen në një proces hetimi, për të zbuluar lidhjet e tyre me krimin e organizuar dhe për të mësuar për të ardhurat e tyre”, thotë ajo. “Nuk është sekret që disa gjyqtarë, të cilët marrin 800 euro rrogë në muaj, janë ndër më të pasurit në vend”, vijoi ajo.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...