Published On: 7 Shtator, 2016

Ambasadori Lu jep alarmin: Situata në Shqipëri e rëndë, stop kriminelëve në politikë

Ambasadori Donald Lu shpreson që reforma në drejtësi të zgjidhë pandëshkueshmërinë në Shqipëri, ndërsa flet për politikanë të lidhur me krimin, për të cilët ka edhe një paralajmërim të ri: Do përfundoni në burg!

Këto deklarata kreu i diplomacisë amerikane i bëri gjatë konferencës së qendrës “Marshall” për luftën kundër krimit të organizuar ndërkombëtar.

“Në Shqipëri ata që akuzohen për drogë rrallë përballen me akuzat. Shembull është Emiliano Shullazi i cili u arrestua vetëm kohët e fundit. Situata në Shqipëri është e rëndë, por besoj se reforma ne drejtësi do ta zgjidhë pandëshkueshmërinë”,- tha ai.

Sipas ambasadorit Lu “Popullit shqiptar i ka ardhur në majë të hundës nga kriminelët në politikë. Ky është një paralajmërim për të inkriminuarit që tentojnë të hyjnë politikë: Do të përfundoni në burg. Shqipëria do të jetë e suksesshme me ndihmën e partnerëve të saj”

Duke u ndalur tek reforma në drejtësi dhe pikërisht tek antarët e Byrosë Kombëtare të Hetimit, ambasadori u shpreh se do të trajnohen nga FBI dhe një përfaqësues i saj do i ndjekë në çdo hap.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...