Published On: 3 Gusht, 2016

Delawie: Pohimi se Kosova i humb 8 mijë hektarë është i rrejshëm

Ambasadori i SHBA’ve Greg Delawie, në debatin për demarkacionin, ka kërkuar ratifikimin e marrëveshjes me Malin e Zi duke thënë se ajo është kryer mirë. Ai ka thënë se pohimi që Kosova ka humbur 8 mijë hektarë është i rrejshëm. Delawie ka akuzuar kundërshtarët e demarkacionit me Malin e Zi se po nxisin urrejtje edhe ndaj të huajve.

Delawie, në fjalën e tij tha se kufijtë janë të njëjtë me ata që i ka dorëzuar Kosova në 2007 në EuroGeographics, dhe me Planin e Ahtisarit.

“E mirëpres mundësinë dhe nismën e Kuvendit për mbajtjen e kësaj tryeze. Shpresoj se do të jetë model i çështjeve të ndërlikuara që Kuvendi do të përballet në muajt në vijim”, theksoi ambasadori, duke shtuar se përdorimi i regjistrave kadastral rezulton me kufi të saktë.

Ai ka thënë fjalë të ashpra për opozitën por edhe për qeverinë, duke thënë se me këtë po rrezikohet e ardhmja e Kosovës dhe se po nxitet urrejtja ndaj të huajve.

“Po kundërshtoni marrëveshjen në mënyrë cinike, duke nxitur urrejtje dhe duke e rrezikuar të ardhmen e Kosovës. Atyre në qeveri që e lanë këtë marrëveshje të pres 11 muaj dua të ju them se transparenca është bazament i një shteti ligjor”, tha Delawie.

Delawie më tej tha se demarkacioni është një çështje e rëndësishme për liberalizimin e vizave.

Në fund ambasadori iu bëri thirrje të gjithëve të votojnë në mënyrë paqësore.

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. Ambasadorit Delawie 2007 per shkak te grabitjes se shtetit te kosoves nga grabit qaret siq asht hashim thaqi e partija demokratike e ti te gjith jan te koruptum pi hashim thaqit e krejt qeveria e tij e nat koh ne 2007 per ta mar pushtetin ai qen paska botu edhe euro geographiks falco sepse ne te moqmit por edhe jugosllavija e kan vertetu qe gjithnji ka qen kosova deri ne qakor i ju qe tregoni qe te votojm qe sa ma shpejt ti heqin vizat dmth ju po na kushtezojshit per viza po dashka me humb teritore po a jeni ne veti more zagar i keq po ty medeomodos po duhka mete perzon sa ma shpejt pi kosoves se ti qenka anmiku ma i madh i kosoves ik more qen sa ma shpejt as juve nuk ju paskemi miq por anmiq mereni ata koruptrat hajnat shpifsat hashim thaqin me qeverin e koruptume dhe leshoni kosoven sa ma shpejt se kosova asht e shiptarve te cilit jetojn ne kosov nuk asht as e amerikanve ar as e askuj tjeter perveq shiptarve te kosoves se edhe ti ki ne ameriken tande shum shiptar edhe ata te malit zi e pyti ata deri ku qenka kosova deri ne cilin kufi me malin e zi me serbin etjera etjera

    Përgjigjiuni
    Pelqej(7) Nuk Pelqej(3)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...