Published On: 20 Janar, 2016

Ambasadori britanik: Ndryshimi i qeverisë me dhunë është grusht-shtet

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Kosovë, Ruairi O’Connell ka vlerësuar se “situata (në Kosovë) është shumë e rrezikshme” në intervistën në emisionin “Monitor” në RTK, të mërkurën, më 20 janar.

Ambasadori O’Connell është shprehur se është “e drejtë demokratike që të kundërshtohen nga opozita marrëveshjet ndërkombëtare” dhe se “duhet të ketë zëra të ndryshëm që kritikojnë e kundërshtojnë”.
“Por, për mua nuk mund të kërkohet diçka me dhunë, të thuhet të pranohet kërkesa ime ose do të përdori dhunë deri sa kërkesa ime të mos pranohet”.

Ambasadori O’Connell u shpreh se “qeveria (duhet) të bëjë çmos që t’u shpjegojë qytetarëve marrëveshjet”.

Ai u shpreh se “Marrëveshja (për asociacionin) ka qenë pjesë e marrëveshjes për shpërbërjen e strukturave paralele dhe nuk bëhet për t’i bërë favor Serbisë apo dikujt tjetër”. “Nëse do të shkojmë përpara ndonjëherë duhet të merren vendime të vështira”. /Indeksonline/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...