Published On: 26 Janar, 2016

Ambasadori amerikan Lu: Pashë grupe gangsterësh që frikësonin votuesit!

Ambasadori Amerikan, Donald Lu tha se në këto zgjedhje kishte kandidatë të inkriminuar, militantë dhe gangsterë që u munduan ta prishnin procesin.

“Punonjësit në zgjedhjet që kam takuar ishin njerëz të thjeshtë. Mësues, punëtorë fabrike apo fermerë. Ndaj u inatosa kur pashë militantët e partive politike, që mundoheshin të minonin punën e tyre në qendra të votimit.

Disa ambasadorë të BE-së dhe unë pamë gangsterë që dukshëm kërkonin të frikësonin votuesit dhe shumë njerëz na dhanë prova të blerjes së votës dhe votimeve në grup. Disa kandidatë kishin të shkuar të turpshme.

Sikurse e dimë patëm edhe kandidatë të kriminalizuar. Abuzimet zgjedhore janë atentat ndaj demokracisë shqiptare”, tha ambasadori amerikan.

Lu tha se shqiptarëve, njësoj si amerikanët i pëlqen të ankohen për politikën, por ata janë vetë përgjegjës për politikanët e tyre.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...