Published On: 29 Mars, 2016

Ambasada e SHBA-ve mat cilësinë e ajrit në Prishtinë, ja sa rrezikohet shëndeti ynë nga pluhuri

  • Ndotja në ajrin e Prishtinës nga tash e tutje do të matet – nga Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovë.

Ambasada e SHBA’ve ka njoftuar nëpërmjet një komunikate se ka instaluar një monitorues të cilësisë së ajrit, matjet e të cilit do të jenë në dispozicion të publikut.

Ky matës, i vendosur në Ambasadën amerikane, do të masë grimcat në ajrin e Prishtinës, shkruan Gazeta Express.

Të dhënat do të freskohen çdo orë dhe do të jenë në dispozicion në kohë reale duke filluar nga e mërkura, 30 mars, në web-faqën e AIRnow:  https://airnow.gov/index.cfm?action=airnow.global_summary. Linku do të shtohet në fillim të prillit edhe në web-faqën e Ambasadës, për qasje më të lehtë në të dhënat e matësit të ajrit.

Matësit e ambasadës do të matin sasinë e grimcave në ajër, duke përfshirë pluhurin, pluhurin e dheut, blozën, tymin dhe pikëzat e lëngëta në 2,5 mikrona (PM2,5) e më pak, të matura në mikrogram për metër kub.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...