Published On: 10 Tetor, 2016

Ambasada amerikane zbulon mashtrimin e BDI-së (Foto)

Ambasada amerikane në Shkup ka demaskuar lojën e BDI-së dhe komunës Çair me emrat e shkollave në këtë komunë.  Edhe pse BDI dhe komuna Çair gjatë kohë rrahin gjoks se kanë ndryshuar emrin e shkollës “Rajko Zhinzifov” në “Ismail Qemajli”, megjithatë në një komunikatë të lëshuar lidhur me një ceremoni të mbajtur, ambasada amerikane rikujton se emri zyrtar i shkollës ende është “Rajko Zhinzifov”, shkruan Gazeta Lajm.
Kjo është një shuplakë edhe për kryetarin e komunës Çair Izet Mexhiti, i cili ka qenë prezent në ceremoni. Ai para çdo zgjedhjeve, me bashkëpartiakët e tij bëjnë filma patriotikë me emrat e shkollave në Çair, mirëpo realiteti tregon se sa të pafuqishëm janë në raport me VMRO-DPMNE-në.
“Ambasadori Baily mori pjesë në ceremoninë e organizuar në shkollën fillore Rajko Zhinzifov në komunën Çair në Shkup. Ambasadori Bejli iu bashkëngjit mësuesve, nxënësve dhe familjeve të tyre, si dhe kryetarit të komunës Çair dhe drejtorit të shkollës për të shënuar renovimin e shkollës, që u mundua nga fondacioni EUCOM (U.S. European Command). Zyra e Ambasadës për Bashkëpunim në Mbrojtje ishte partnere me Projektin e USAID-it për Integrim Ndëretnik në Projekte Edukative (IIEP) në kompletimin e ëtij renovimi. Përmes këtij projekti, qeveria e SHBA-ve ka rinovuar 61 shkolla anembanë Maqedonisë në katër vitet e fundit”, thuhet në kumtesën e ambasadës së lëshuar pas ceremonisë së organizuar me rastin e rinovimit të kësaj shkolle.
Emrat e shkollave në Çair kanë shkaktuar jehonë të madhe në opinion, sepse ato pasqyrojnë miri pafuqinë e BDI-së në koalicionin me VMRO-DPMNE-në. Edhe pse për ndryshimin e emrave të shkollave janë plotësuar të gjitha kushtet ligjore, emrat nuk mund të ndryshojnë pa marrë parasysh se kuadri i BDI-së është ministër arsimi. Opinioni shqiptar është i revoltuar edhe për shkak se BDI nuk kurse emra të figurave historike shqiptare si Ismail Qemajli, për të bë filma patriotikë para zgjedhjeve, e më pas nuk mund t’i mbrojë ato emra nga Spiro Ristovski i VMRO-së, e Vanço Shehtanski i TMRO-së.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...