Published On: 6 Maj, 2016

Amanetet e Fehmi Aganit pak javë para vrasjes, në intervistën për Anthony Border?

Intervista e fundit e Fehmi Aganit, njërit prej bashkëpunëtorëve më të ngushtë të presidentit Rugova. Kjo intervistë është dhënë disa ditë para vrasjes nga çetnikët serb, dhënë për “Institutin Raportues të luftës dhe paqes”, gazetarit Anthony Border, përcjellë botapress.

LEXONI edhe:

http://www.shqiptari.eu/zbulimi-trondites-nje-deputet-i-kuvendit-te-kosoves-e-mbyti-dino-asanajn-ne-spital/


Nga Anthony Borden
Dy javq pqrpara fillimit të fushatës së bombardimit të NATO-s, Prishtina ishte në tehun e thikës. Shqiptarët ishin pranë nënshkrimit të marrëveshjes së Rambouillet, dhe ishte e qartë se e gjithë vemendja do të kthehej ndaj përgjigjes së Beogradit-dhe bashkë me të edhe kërcënimet e NATO-s.

Vetëm për pak, ishte e mundur të besoje se lufta e gjatë e Shqiptarëve për të ndaluar represionin e tyre kishte arritur një rezultat: misioni monitorizues i Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Europë po përforcohej me staf të ri, me plane ambicioze për zhvillim civil, dhe Shqiptarët, duke pasur një veëendje të pa precedent ndërkombëtare, ishin të mbushur me besim. Por, në disa momente, ishte e prekshme katastrofa imanente: Në njoftimet në rritje për dhunë dhe lëvizje të trupave, krismat e armëve natën në qytet, dhe një ndjenjë se diçka do të ndodhte shumë shpejt.

Në vendin e tij të preferuar, në pjesën e pasme të një kafeneje në qendër të Prishtinës, Profesor Fehmi Agani-zëvendësi i Ibrahim Rugovës në Lidhjen Demokratike të Kosovës dhe një anëtar i delegacionit negociues në Rambouillet-i dha një nga intervistat e tij të fundit, Drejtorit Ekzekutiv të IWPR Anthony Borden. Me flokët e tij të zbardhura dhe një kostum të prerë bukur, duke folur ngadalë, por në një anglishte të qartë, ai vlerësoi mundësitë dhe rreziqet e një periudhe të re dhune.

IWPR: A jeni optimiste se do te kete nje zgjidhje pozitive gjate javeve te ardhshme?

AGANI: Nuk ka shume baze per te qene optimiste, por ne nuk mund ti lejojme vetes te jemi pesimiste.

IWPR: Çfarë nuk shkon ne marrëveshjen e Rambouillet?

AGANI: Per Serbet, problemi eshte se marreveshja do te thote fundin e te gjitha pretendimeve dhe iluzioneve ne Kosove. Ata akoma duan ta mbajne Kosoven nen Serbine, megjithese tani eshte e pamundur dhe 2 milione njerez nuk deshirojne nje gje te tille. Shume njerez ne Serbi nuk mund te kuptojne kete. Por neser shume do ta kuptojne. Eshte shume e veshtire per Serbine per ta pranuar, por do te jete me e veshtire per ta refuzuar. Kjo eshte shpresa jone. Per Shqiptaret, veshtiresia eshte te pranojne integritetin dhe sovranitetin e Jugosllavise. Jugosllavia do te kete shume fuqi te rendesishme. Dhe Serbia eshte prezente ne kushtetute. Ky pranim simbolik eshte shume i rendesishem, sepse synimi yne eshte pavaresia. Ne ndjejme se nuk ka te ardhme ne Serbi apo Jugosllavi. Pra ne do te na duhet te pranojme qe per nje kohe ne kemi qene ne Jugosllavi. Por nese njerezit do te ishin krejtesisht te bindur se NATO do te vinte me te vertete, ata do te jene te gatshem te pranojne.

IWPR: Cili do te jete roli i Perëndimit?

AGANI: Marrëveshja eshte nje lloj protektorati, dhe i vetmi shans i vertete eshte ne se do te kete nje fuqi nderkombetare, nje force te NATO-s. çPresidenti Jugosllav Slobodan] Miloshevic thote se Serbia dhe institucionet e saj ofrojne nje kuader te mjaftueshem per zbatimin e marreveshjes. Por pa pranine e NATO-s, do te jete e pamundur, sepse kush do te qendroje ne mes te dy ushtrive? Kush tjeter mund te imponoje nje paqe?

IWPR: Ka mundësi, qe për here te pare gjate kaq shume vjetëve vuajtjesh, Prishtina mund te ndryshoje krejtësisht.

AGANI: Me pare, veçanërisht nga 1974-1990, kemi pasur nje jete te mire. Shqiptaret dominonin, sepse ishin ne Jugosllavi dhe vetem emrin kishin ne Serbi. Ata gezonin nje autonomi substanciale. Kosova merrte pjese ne federate njelloj si republikat. Ajo kishte nje parlament, kushtetute, gjykate te larte, gjykate kushtetuese, dhe pavaresi financiare. Organi kryesor ishte presidenca, dhe Kosova ishte e perfaqesuar aty me nje njeri, si Serbia dhe Kroacia. Ne parlament, Shqiptaret kishin te drejten e vetos, pra asgje nuk mund te vendosej pa ata. Kosova ishte nje lloj shteti i stabilizuar. Tani, situata ketu eshte krejtesisht jo normale. Ne aresim, per shembull, ne kemi shkolla ne te gjithe Kosoven, por ato jane te boshatisura. Shqiptaret duan klasa, por atyre iu eshte ndaluar hyrja ne to. Ne u kemi kerkuar Serbeve qe te lejohet kryerja e mesimit pas dreke, por ata nuk kane pranuar. A mund ta mendoni? Edhe stadiumet sportive perdoren vetem nga Serbet. A ka njeri qe te mund te kuptoje kete politike kaq irracionale? Ne Prishtine diskriminimi nuk ndihet edhe aq sepse 70 per qind e popullsise apo edhe me teper jane Shqiptare dhe ata jetojne sipas menyres se tyre. Por ne administrate dhe polici te gjithe jane Serbe. Pra ne jemi ne fakt te pushtuar, dhe nuk mund te qendrojme me ne Serbi. Ne rast se marrreveshja pranohet, kjo lloj gjendjeje ne Kosove duhet te permiresohet rrenjesisht.

IWPR: Por te gjithë, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara, janë kundër pavarësisë.

AGANI: Kjo është e kuptueshme, për momentin. Por askush nuk ka te drejtën dhe arsye qe te kundërshtojë pavarësinë tone.

IWPR: Ata frikësohen për stabilitetin ne rajon, Maqedoninë, ndryshimin e kufijve …?

AGANI: Por nuk do te kete ndryshim te kufijve. Ne Jugosllavi, Kosova ka qene nje element konstituiv, me nje kufi te percaktuar. Ajo Jugosllavi nuk ekziston me. Dhe ashtu si shtete te tjera-Kroacia, Bosnja, Sllovenia, Maqedonia-Kosova duhet te kete te drejten te vendose per statusin e saj. Levizja jone nuk eshte secesioniste. Ne vetem sa themi se nuk e pranojme Jugosllavine. Tani Jugosllavia eshte nje shtet i ri, dhe nuk eshte shteti yne. Tani Jugosllavise i ka mbetur vetem emri. Ne fakt, ky shtet i ri eshte Serbia.

IWPR: Por ne se tani ka një shprese për ndryshim, arsyeja është Ushtria Çlirimtare e Kovës (UÇK), dhe jo Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK).

AGANI: Nuk mendoj kështu. Humbja e vërtetë e Serbisë ishte ajo politike, dhe kjo është arritur nga LDK. Nuk ishte e mjaftueshme, por UÇK-ja doli ne nje kohe kur Serbia tashme ishte bere e huaj ne Kosove. Pra terreni ishte përgatitur për ta. Pra, ka një lidhje midis periudhave te LDK dhe UÇK-se.

IWPR: Cila ishte humbja politike? Cila ishte “fitorja” e Shqiptareve?

AGANI: Serbia nuk mund te mobilizoje Shqiptare ne ushtrinë e saj. Ajo nuk mund te na fuse ne ne lufterat e saj. Ajo nuk mund te beje nje regjistrim te popullsisë. Serbia eshte zvogeluar ne Kosove, duke mbetur vetem nje prezence e ushtrise dhe policise, dhe e forces. Politikisht, ajo eshte izoluar krejtësisht ne Kosove, dhe nuk ka mbeshtetje ne asnje shtrese te popullsise.

IWPR: Dhe tani, a eshte kjo koha e UÇK-së?

AGANI: Ne nje fare menyre, po. Por vetem per pak kohe. Problemi nuk do te zgjidhet permes UÇK-se, megjithese ajo do te marre pjese. Por elementet e tjera ne shoqeri, vecanerisht LDK, do te luajne nje rol. Per shembull, LDK ka krijuar nje sistem institucionesh relativisht te pavarura, si psh shkollat, te cilat do te jene shume te rendesishme.

IWPR: Por Shqiptaret e rinj ne moshe jane radikalizuar. Ata thone se LDK ka deshtuar, dhe strategjia e saj pacifiste ka qene nje gabim. Dhuna ka pasur sukses.

AGANI: Po, por kjo teori duhet provuar. Ju duhet te krahasoni synimet me ato qe jane arritur. Ne kemi mbi 2,000 te vrare, 5,000 te plagosur dhe mbi 50,000 refugjate. Per nje kohe, ne kishim 400,000 te zhvendosur brenda vendit. Ne kemi 40,000 shtepi te djegura. Kjo eshte nje kosto e madhe. Dhe kryesisht kjo kosto eshte paguar nga njerezit e thjeshte: organizatat e te drejtave te njeriut thone se 95 per qind e Shqiptareve te vrare jane civile dhe vetem 5 per qind nga UÇK-ja. Pra, une nuk dua te minimizoje rezultatet e UÇK-se. Por une jam kunder euforise.

IWPR: Pra si e mendoni te ardhmen?

AGANI: Protektorati. Ne rast se ne arrijme nje marreveshje, do te kemi institucione te verteta, dhe politike te vertete. Ne rast se nuk arrihet marreveshje, eshte e pamundur te thuash-ose te rrime nen Serbi ose te luftojme, dhe asnjera nga keto nuk eshte e pranueshme. Por kemi Ushtrinë Jugosllave, dhe 20.000 njerëz ne UÇK. Pa një marrëveshje, herët a vone lufta është e pashmangshme.

 

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...