Published On: 15 Shtator, 2016

“Amanet”, sonte premierë në Kino ABC (Video)

  • Sonte në Kino ABC, në orën 20:00, shfaqet premiera e filmit shqiptar “Amanet”, me regji të Namik Ajvazit.

Në këtë film, të zhanrit dramë, skenarin e të cilit e ka bërë Ruzhdi Pulaha, luajnë Amos Zaharia, Eva Alikaj, Myzafer Zifla, Adele Gjoka, Shyqyri Caushaj, Violeta Trebicka, Alfred Trebicka, Saush Ylli e Orio Scadutto.

Ngjarja në film zhvillohet në Shqipërinë e viteve ’80, kur paranoja e Enver Hoxhës arrin kulmin teksa fillon eliminimi i “bashkëpunëtorëve” më të ngushtë.

Duke ndjerë rrezikun, Mentori, shef i Sigurimit të Shtetit, incizon gjithë ngjarjet sekrete në të cilat ka qenë i përfshirë që në vitet e luftës. Kasetat arrin t’ja japë të birit Martinit para se ta arrestojnë.

Pas takimit në Itali me një gazetar të famshëm investigativ dhe lajmit se në Shqipëri babai i tij është ekzekutuar, Martini duhet të vendosë nëse duhet t’i bëjë publike kasetat dhe përmbajtjen e tyre.

Filmi do të jetë nga e premtja në repertor të rregullt në Kino ABC, ku do të shfaqet në orën 20:00.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...