Published On: 28 Prill, 2016

Alternativa: Të arrestohen edhe kriminelët e nivelit të lartë politik

Iniciativa qytetare “Alternativa”, ka reaguar ndaj aksionit të djeshëm të EULEX-it dhe policisë së Kosovës, shkruan GazetaBlic.

Kjo iniciativë ka bërë thirrje që krimi të luftohet në mënyrë të vazhdueshme. Kjo pasi sipas saj, dëmet që i janë shkaktuar Kosovës që nga paslufta, janë tejet të mëdha.

 Po ashtu, ka kërkuar që të arrestohen edhe “kriminelët e nivelit të lartë”, siç ajo i ka quajtur.

Më poshtë mund ta gjeni të plotë reagimin e Alternativës:

Krimi të luftohet në mënyrë sistematike, joselektive dhe të vazhdueshme. Dje ndodhi një aksion i madh dhe i koordinuar midis EULEX-it dhe Policisë së Kosovës, për arrestimin e shumë të dyshuarve për krim të organizuar, marrje ryshfeti dhe keqpërdorim të detyrës zyrtare. Inciativa Qytetare ALTERNATIVA, pa rënë ndesh me parimin e drejtësisë mbi prezumimin e pafajësisë, konsideron se ndërmarrja e masave për luftimin e krimit e korrupsionit në Kosovë është e domosdoshme dhe shumë e vonuar. Dëmet që i janë bërë vendit nga kriminelë të ndryshëm që nga paslufta, pa dallim etnie e partie, janë jashtëzakonisht të mëdha dhe me efekte jo vetëm për të kaluarën por edhe për të ardhmen e vendit.

Ne, duke qenë të matur në besimin se kjo luftë kundër krimit të organizuar përbën një qasje sistematike, joselektive dhe të vazhdueshme, kërkojmë nga institucionet e vendit që të kompletohet sa më parë infrastruktura ligjore e nevojshme për luftimin adekuat të krimit dhe të veprohet pa kompromis në këtë drejtim. Nuk mund të ketë drejtësi për të ndershmit përderisa nuk zbatohet drejtësia ndaj kriminelëve.Inciativa Qytetare ALTERNATIVA, reagon duke kërkuar nga Prokuroria, EULEX-i, Policia e Kosovës ta luftoj korupcionin në mënyrë sistematikë duke ndjekur krye-kupollen e korupsionit pa pasur ndikime politike, të arrestohen edhe kriminelet e nivelit të lart politik. /GazetaBlic/

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...