Published On: 5 Qershor, 2016

Alibeaj e ‘kap mat’ Edi Ramën: Çfarë mendon tani për Elvis Roshin?

  • Vendimi i Elvis Roshit për tu rikthyer në detyrë si kryebashkiak i Kavajës pas publikimit të disa dokumenteve se ai kishte dëshmi të pastër penaliteti në Itali, PD i ka kërkuar sot kryeministrit Rama që të qartësojë qëndrimin e tij.

Duke iu rikujtuar kryeministrit deklaratën që ai bëri pas postimit të Elvis Roshit për vendimin e dënimit nga gjykata italiane, kreu i  Departamentit të Rendit dhe Sigurisë, Enkelejd Alibeaj kërkoi një shpjegim nga Rama.

“Edi Rama një ditë thotë që dekriminalizimi funksionon, por të nesërmen thotë se nuk e njeh dekriminalizimin. Cilin Edi Ramë duhet të besojnë qytetarët, atë që thotë shërbimi i Rroshit përfundoi, apo atë që thotë Rroshi të rikthehet në detyrë. Ky është një problem më i madh, nuk është lojë kungulleshash. Ka të bëjë me ligjin, me të vetmen reformë të suksesshme në këto 3 vite që është dekriminalizimi. E pyesim sot publikisht Edi Ramën. A i qëndron deklaratës së 31 majit, ku ka shpallur të përfunduar shërbimin e Rroshit? Apo i qëndron deklaratës së 3 qershorit ku ka njoftuar rikthimin e Roshit? Ta thotë publikisht, është me dekriminalizimin, apo me krimin? Sa më shumë vonon shkarkimin e Rroshit dhe dorëzimin e tij para drejtësisë, aq më shumë i bind qytetarët se zgjedhja e tij është e palëkundur, se zgjedhja e tij është krimi, inkriminimi, trafikantët, tutorët, vrasësit.”, tha Alibeaj.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...