Published On: 25 Qershor, 2016

Ali Uka u vra se kritikonte cimerin Hashim Thaçi, Ilir Konushevci se dekonspiroi Xhavit Halitin se po i shiste armët e UÇK-së

Tmerret që përjetuam

 

  • “Në pranverën e vitit 1993 dy liderët socialistë të Greqisë dhe të Shqipërisë Andrea Papandreu dhe Fatos Nano, nënshkruan në Athinë deklaratën e përbashkët me formulë greke: “Çfarë, Shqipëria do të kërkojë për shqiptarët në Kosovë, Greqia do të kërkojë për grekët në Shqipëri”. Kontrasti i reciprocitetit çfarë do që Greqia të kërkojë për minoritetin grek në Shqipëri, Shqipëria do të kërkojë për shqiptarët në Greqi pa dallim feje”…
  •  

Nga Rasim Bebo

 

Ne festuam 100 vjetorin e pavarësisë, na gjetë me Kosovë të pavarur, me Kosovë shtet, e kundërta është për Çamërinë, greku e preu në besë, duke e vrarë, therur, përdhunuar dhe dëbuar dhe sot e ka nxjerrë të ligjëruar se Çamëria nuk ekziston. Ne Shqiptarët akoma nuk kemi dhënë fjalën e fundit grekut tё pabes. Ne duhet të ishim të bashkuar në një shtet Shqipëri-Kosovë, por qeveria shqiptare deklaron: “Bashkimi kombëtar i popullit shqiptar, apo lëvizja e kufive është i dëmshëm si ide për shqiptarët dhe si veprim për rajonin”. Zoti Mehdi Hyseni shkruan mё 26-7-2011, kur flet pёr armiqtё e Shqipёrisё qё duan tё tregohen … mё grek se grekёt, mё sёrb se sёrbёt, mё malazez se malazezёt, mё sllavo-maqedon se sllavёt. Kështu te dy qeverite Shqiptare bëhet palë me ata qё nuk na duan. Nё kёto dy dekadat e fundit. Kjo pjellё e Ramis Alise vazhdojnё me përqarje sipas dёshirёs ruso-serbe-greke pёr tё mos dalё nё E.B. Tani le të shikojme shantazhet e tyre qё duan t’i hanё kokёn figurave pёrparimtare, qё vetё koha i ka nxjerr: Lёvizjen pёr Vetvendosje dhe Lёvizjen “Kuq e Zi”, qё pasqyrojnё rrugёn e kombit tonё sot. Ja si paraqitet katrahura e kёtyre 20 vjetёve. Flori Bruqi na sjell Masakrën e Dubravës për të mos harruar kurrë. Skenar i pushtuesve serb. Burgu i Dubravës me rreth 900 të burgosur kosovar të grumbulluar apostafat, gjatë kohës së bombardimeve të NATOS me sinjalizime nga toka se gjoja janë forcat sërbe, filluan bombardimet nga 19 maj deri 22 maj 1999. Humbën jetën 120 të burgosur dhe qindra të lagosur. Asnjë deri sot nuk është paditur për këtë plojë masakrre. Një ndër figurat e ndritur të Kosovës, që me stacionin elektronik ka bërë emër të madh. Është atdheu që i flet vetvetes, kurr hapim faqen e lajmeve dhe na del FLOEIPRESS ndiejmë një kënaqësi dhe e lezojmë me kureshtje se asnjë herë nuk shofim gjëra të përsëritura, duke ngritur kurdoher tematikën patriotike, kulturore etj… Ish komandanti i UÇK oficer i dërguar nga Enver Hoxha dhe më vonë nga Ramiz Alia me emrin Spiro Butka ka përgojuar dhe përgojon fytyrat më të ndritura të luftës dhe UÇK-së, ka zhgllabëruar fonde të ndryshme nga shqiptarët me kryerjen e Operacionit Shigjeta 2…, ku kanë humbur jetën shumë trima, ku kanë humbur edhe gjymtyrët e trupit. Ai sulmon luftetarët, bile dhe luftëtaren zonjën Raimonda Maleçka duke e ofenduar tej mase. Shpifjet e tij dhe të shokut të tij ciganit Bahtir Hamza. Të lexosh shkrimet me emra të maskuar si Selami Zenel dhe Besnik Oppoja të vetë Spiro Butkës, me një zhargon të pështirë, me një leksik të ndyrë jashtë llogjikës njerëzore. Të andresuar kundër figurës së ndritur FLORI BRUQI. Del pyetja: kujt i shërbejnë dhe nga kush drejtohen? Po veçojmë disa klithma shovene dhe genocidiste greko sërbe që ortaket e betuar nga Ramis Alia nën sferat e udhëheqësve të PD dhe PS u shërbejnë këtyre “Miqve në dem të çdo gjëje shqiptare”. Te kujtojmë se si Fatos Nano në qershor të vitit 1993, nënshkroi një deklaratë të përbashkët me liderin grek të PASOK-ut Andrea Papandreut, në të cilen konfirmoi pretendimin sërb se: “Kosova është për Sërbinë, njësoj siç është Jeruzalemi për Izraelin”. Nano kryeministër në qershor të vitit 1998, kur në Kosovë kishte filluar fushata e pastrimit etnik të shqiptarëve nga makineria e luftës së Milosheviçit, i paraqiti sekretarit të përgjithshëm të NATO-s, Javier Sollana “…besnikërinë e tij ndaj Milosheviçit duke ia kërkuar që ta linte të lirë të vepronte në Kosovë, për të patur duar të lira në gjenocidin barbar të pastrimit etnik të shqiptarëve nga trojet e tyre amtare dhe NATO-ja të qëndronte duarkryq në misionin e saj për mbrojtjen e paqes … Në pranverën e vitit 1993 dy liderët socialistë të Greqis dhe të shqipërisë Andrea Papandreu dhe Fatos Nano, nënshkruan në Athinë deklaratën e përbashkët me formulë greke: “Çfarë, Shqipëria do të kërkojë për shqiptarët në Kosovë, Greqia do të kërkojë për grekët në Shqipëri”. Kontrasti i reciprocitetit çfarë do që Greqia të kërkojë për minoritetin grek në Shqipëri, Shqipëria do të kërkojë për shqiptarët në Greqi pa dallim feje. Rekomandimi i Miçotaqis, që Shqipëria të heqë dorë nga Kosova, u realizua me revolucionin antidemokratik në pranverën e vitit 1997 dhe me vendosjen e qeveris greke në Tiranë, të kryesuar nga Fatos Nano. Në nëntor të vitit 1997, me ndërmjetësin e kryeministrit grek Simitis, Nano u takua dhe zhvilloi një bisede të ngrohtë e miqësore prej 90 minutash me Sllobodan Milosheviçin. Po me ndërmjetësin e Greqisë Nano u takua më 2001 në një hotel të Athinës me presidentin sërb Vojsllav Koshtunica, zhvilloi bisedime miqësore dhe tepër sekrete. Një gazetar i Kosovës thotë që vetëm Athina bëhet “kumbarë” i takimeve t kryeministrit shqiptar me udhëheqësit e Beogradit. (f. 102-103). Në fillim të shtatorit 1998 Fatos Nano nga mbledhja e qeveritareve në Lisbonë njofton: “Kryeqyteti i Kosovës është Beogradi”. Azem Hajdari nga Tirana e lajmëron: Fatos Nano të mos kthehet në Shqipëri. Por Fatos Nano vjen në Tiranë dhe pas tre ditëve Azem Hajdari vritet. Bajrush Morina shkruan: “Dy krisma në Tiranë”. Në shtator të vitit 1998 kanë ndodhur dy vrasje. Që të dyja vrasjet kane ndodhur në terr të mbrëmjes së territ. Që të dyja janë bërë pas shpine vrasje tinzare. Që të dy të vrarit kanë qënë shqiptarë njëri pishtar i demokracisë e tjetri strateg i luftës për liri. Azemi vritet më 12 shtator dhe Ahmet Krasniqi më 21 shtator të vitit 1998. Gazeta më e madhe italiane “Koriera dela Sera e datës 7 prill 1997 shkroi: “ Në Tiranë vepron organizata “Hakmarrje për drejtësi” me vrasje dhe grabitje, tw cilat janë “nostagjike të komunizmit”. Drejtuesit janë persona të sigurimit si: Hajredin Shyti, Klement Koloneci, Gramos Ruçi etj. Drejtuesi i kësaj organizate është Fatos Nano, i cili u dënua për shpërdorim dhe vjedhje të pasurisë kombëtare e më pas do të amnistohej për t’u bërë kryeministri i vendit, pas kryengritjes së armatosur të vitit 1997. Gjëndet një porosi e Fatos Nanos, të fillohet me veprime konkrete: Të hidhet në erë një furgon policie, një komisarjat policie, një ndërtesë bashkie, të vritet një prokuror , një gjyqtare. Kësaj porosie të Fatos Namos organizata terroriste “Hakmarrja” hodhi në erë një supermarket në qendër të Tiranës, akt në të cilën humbën jetën katër persona të pafajshëm dhe u plagosën disa të tjerë. Më vonë vranë drejtorin e përgjithshëm të burgjeve, Bujar Kaloshin dhe hodhën në erë shtëpin e kryetarit të gjykatës së apelit të Tiranës Prel Martini dhe sulmuan bankën e kursimeve dhe grabitën një sasi të madhe paresh. (152-153). Udhëheqësit ish komunistë të Shqipërise shkatërruan çdo përpjekje për bashkimin e grupeve luftarake që ishin krijuar për çlirimin e Kosovës. Ndërsa në fillim të vitit 1999 u bënë dy atentate, autorët e të cilëve nuk janë zbuluar. U vra shefi i zyrës për informimin e Kosovës gazetari i njohur Enver Maloku si dhe u plagos rëndë shkrimtari dhe studjuesi i shquar Sabri Hamiti. U bënë disa vrasje thjeshtë politike pas çlirimit të Kosovës. U vra deputeti demokrat Smajl Haradinaj nga Peja. Më 23 nëntor 2000 u vra afër shtëpis së tij, këshilltari i presidentit Rugova, Xhemal Mustafa. U vra ish komandanti i UÇK-së Tahir Zemaj, së bashku me djalin dhe nipin e tij. Është bërë dy herë atentat ndaj presidentit të Kosovës Rugova më 2004 dhe 2005. Akte terrroriste të qeveris së Tiranës janë çfaqur në Kosovë. Në qershor të 2005, u vra gazetari Bardhyl Ajeti.

 

 

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
  1. “Lujemacë koken e bullit”.

    Përgjigjiuni
    Pelqej(4) Nuk Pelqej(2)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...