Published On: 15 Janar, 2016

Ali Ahmeti: Shtyrja e zgjedhjeve thellon krizën politike në vend

  • Eurokomisari për negociata dhe zgjerim, Johannes Hahn, mëngjesin e sotëm i filloi takimet bilaterale me liderët e katër partive më të mëdha në Maqedoni, ndërsa për pasdite është paralajmëruar takim i përbashkët i Eurokomisarit Hahn dhe udhëheqësve të partive politike, raporton Anadolu Agency (AA).

Lideri i partisë shqiptare në pushtet, Bashkimit Demokratik për Integrim (BDI), Ali Ahmeti, para takimit me Eurokomisarin Hahn, deklaroi se nuk ka ndonjë hapësirë për shtyrjen e zgjedhjeve, ndërsa shtoi se çdo shtyrje e zgjedhjeve do të thellonte krizën dhe pasigurinë ekonomike në vend.

“Nuk është puna që mbetemi në qëndrimin kategorik. Ne mendojmë se çdo shtyrje e zgjedhjeve do të thotë zgjatje e krizës, pasiguri për vendin, për investitorët dhe pasiguri për ekonominë e vendit. Ne kërkojmë që të gjitha standardet të plotësohen, të ketë zgjedhje të lira, fer dhe demokratike. Kjo është e rëndësishme për ne, që të plotësohen të gjitha standardet e kërkuara dhe zgjedhjet të jenë të pranueshme për të gjitha palët”, deklaroi Ahmeti.

Ai shtoi se të gjitha institucionet do të prononcohen në këtë drejtim, të japin vlerësimet dhe mendimet e tyre, deri ku kanë arritur me përgatitjen e zgejdhjeve. Lideri i opozitës maqedonase, Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë (LSDM), Zoran Zaev, deklaroi se do të realizohen të gjitha përllogaritjet lidhur me afatet për mbajtjet e zgjedhjeve, edhe pse siç tha ai, kryeministri Gruevski dha dorëheqje të kushtëzuar dhe është i ndërgjegjshëm se afatet për pastrimin e listave zgejdhore nuk mund të përmbushen.

“Kryeministri edhe vet është i vetëdijshëm se nuk janë arritur afatet për pastrimin e listës zgjedhore, diçka që ishte shumë e rëndësishme edhe para publikimit të bombave. Sot do të diskutohen të gjitha detajet dhe të gjithë kemi për obligim të qasemi me ndershmëri, që qytetarët të shprehin vullnetin e tyre të lirë. Opozita është faktori më i rëndësishëm për sigurimin e zgjedhjeve të pastra dhe demokratike”, deklaroi më tej Zaev.

Ndryshe, në rezidencën e Bashkimit Evropian (BE) në Shkup, Eurokomisari Hahn deri më tani ka realizuar takime të ndara, së pari me liderin e LSDM-së, Zoran Zaev, të VMRO-DPMNE-së, Nikolla Gruevski, të BDI-së, Ali Ahmeti, ndërsa pritet që të ketë takim të ndarë edhe me liderin e Partisë Demokratike Shqiptare (PDSH) në opozitë Menduh Thaçi. Eurokomisari Hahn para fillimit të takimeve me liderët politik deklaroi se pret të ketë një ditë të mirë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...