Published On: 25 Prill, 2016

Ali Ahmeti po spekulon me historinë

Arben Llalla

Ali Ahmeti në intervistën dhënë gazetares së Der Standard Adelheid Ëolfl ka vlerësuar rolin kyç të Republikës së Maqedonisë duke cituar Otto von Bismarckun, i cili në vitet 1890 ka thënë: “Kush sundon Maqedonin, sundon Ballkanin dhe kush sundon Ballkanin, sundon Europën”. Por, Ali Ahmeti ngatërron Maqedoninë gjeografike të dikurshme që shtrihej nga Traka greke e sotme, Selaniku, Pogradeci e herë pas here deri në Durrës, dhe përfundonte në Preshevë. Ndërsa Maqedonia e Ali Ahmetit, e viteve 2016, është një sanduiç i vogël që s’ka asnjë rëndësi gjeopolitike dhe gjeografike. Maqedonia e sotme e Ali Ahmetit s’ka dalje në det, ndërsa ajo e Otto von Bismarck kishte disa dalje në det si në Durrës, Selanik e deri në Aleksandropolis. Maqedonia e Bismarck u nda në tre pjesë, 1.Maqedonia e Egjeut, grek, 2.Maqedonia e Pirinit, bullgare dhe 3.Republika e Maqedonisë së Ali Ahmetit. Ju lutem z. Ahmeti mos ngatërroni politikën e shek.19 me atë të shek.21 se do tju marrin për të paditur-injorant.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...