Published On: 18 Gusht, 2016

Albulena Haxhiu: Tani, koha e fundit për ta mbrojtur Republikën

Mjetet e përdorura nga Vetëvendosje Haxhiu i cilëson si radikale mirëpo të drejta.

“Ne jemi që kjo shoqëri të jetë aktive dhe të kemi qytetarë aktiv. Këtij pushteti i konvenojnë qytetarë të fjetur dhe të pavëmendshëm për zhvillimet politike. Në këtë drejtim, ne, me këto forma, po tentojmë që t’i ndalim këto marrëveshje të dëmshme. Është koha e fundit që si qytetarë të republikës të dalim në mbrojtje të territorit dhe sovranitetit”.

“Edhe ne si Vetëvendosje jemi kundër dhunës. Kemi përdorur mjete radikale, por të drejta, falë të cilave ato marrëveshje janë të vdekura. Në dhunë po jetojnë përditë qytetarët e Kosovës. Është krim që në krye të vendit kemi njerëz që janë koka të krimit. Kjo për neve është dhuna e vërtet. Është koha që më 1 shtator gjithë kësaj arrogance të kësaj qeverie t’i përgjigjemi me rezistencë masive” ka deklaruar Albulena Haxhiu.

Për detajet e protestës Albulena Haxhiu ka thënë që do të informojnë ditët në vijim, përderisa u ka bërë ftesë qytetarëve dhe subjekteve politike opozitare që t’i bashkohen protestës së 1 shtatorit.

“Kudo që ka protesta ka edhe incidente të ndryshme. Por ne jemi kujdesur që të kemi një protestë paqësore. Por ka pasur edhe të tilla kur nuk na janë bindur protestuesit. Detajet e protestës nuk i kam, por gjatë ditëve në vijim do të bëhen të qarta detajet prej ku do të fillojmë dhe sa kujdestarë do t’i kemi atë ditë”.

“Mirëpo unë i ftoj qytetarët e republikës që më 1 shtator të dalin në numër sa më të madh në sheshet e Prishtinës. Ne do të mundohemi që ta ftojmë Aleancën që të jemi bashkë, siç kemi qenë, sepse vetëm angazhimi i përbashkët ka bërë që ato marrëveshje të mos kalojnë. Këtë gjë nuk po e bëjmë për vete. Po e bëjmë për shtetin, për republikën. Presim që deputetët e Aleancës dhe NISMA t’i bashkohen kundërshtimit të Vetëvendosjes” përfundoi deputetja Haxhiu.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...