Published On: 1 Korrik, 2016

Albin Kurti me kolosin e letrave shqipe Rexhep Hoxha

Shkrimtarit Rexhep Hoxha në dy vjetorin  e Shpalljes së Pavarësisë të Republikës së Kosovës i ishte ndarë Çmimi Kombëtar për vepër jetësore “Azem Shkreli’, por çmim  të cilin ai e pati refuzuar si shenjë revolte ndaj qeverisë së asokohshme,  e cila drejtohej  nga Hashim Thaçi, e që sipas Hoxhës,  ky i fundit  ishte  njeri  servil dhe i pangopur që pasurohet në kurriz të popullit të varfër.

Por, Rexhep Hoxha nuk e ka qasjen e njejtë  refuzuese ndaj të gjithë politikanëve. Ai dje ka qenë mikëpritës i liderit shpirtëror të Vetëvendosjes, Albin Kurti, shkruan Blic.

Si duket shkasë i këtij takmi mes Kurtit dhe kolosit të letërave shqipe, ishte bashkimi i familjarit të Hoxhës me Vetëvendosjen.

Këtë e ka bërë të ditur subjekti i Kurtit përmes një njoftimi në Facebook, të cilit ia kanë shoqëruar edhe disa foto nga takimi në fjalë.

“Me rastin e bashkimit me VETËVENDOSJE!-n të Dr. Luan Hoxhës, patëm rastin të takojmë edhe shkrimtarin e shquar të romanit “Lugjet e Verdha” dhe shumë veprave të tjera, z. Rexhep Hoxha.

Mbështetja e familjes Hoxha e ka fuqizuar Lëvizjen VETËVENDOSJE! në kauzën e saj për ndryshimin politik, ekonomik dhe social të gjendjes në Kosovë”, thuhet në njoftimin e VV-së të publikuar në Facebook.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...