Published On: 26 Janar, 2016

Akuzat e Blushit dhe Dades: Zbardhen debatet në PS

Ben Blushi kërkon zgjedhje për kreun e PS dhe qeverisje nga socialistët, pasi Rilindja ka falimentuar. “Partia të mos jepet me koncesion”. Replika e Ballës: Flet me akuzat e paqena të Berishës.  Arta Dade: Duhet analizë e qeverisë, Toçi: Kokëdhima, si Ali Pasha. Gramoz Ruçi ul gjakrat, duke thënë se nuk ka analizë të qeverisë në bllok

Ka nisur me debate mbledhja e parë e grupit parlamentar të Partisë Socialiste për këtë vit. Duke përfituar edhe nga mungesa e kryeministrit Edi Rama, një pjesë e mirë e deputetëve socialistë nuk kanë nguruar që të shprehin hapur pakënaqësitë e tyre lidhur me punën e qeverisë, si dhe  rolin e disa elementëve të caktuar brenda gjirit të Partisë Socialiste.

Kështu, burime nga kjo mbledhje kanë bërë të ditur se ndërsa kreu i grupit, Gramoz Ruçi ka kërkuar pjesëmarrje dhe angazhim më të madh të deputetëve në debatet në komisione dhe në seancat plenare, deputetja Arta Dade ka kërkuar fjalën, duke ngritur shqetësimin lidhur me akuzat që ka ngritur opozita ndaj ministrave të caktuar dhe mungesën e një analize të punës së qeverisë në këto 2 vite e gjysmë.

“Ka kaluar më shumë se 2 vite e gjysmë që qeverisim vendin dhe nuk kemi një analizë të punës së qeverisë. Opozita po akuzon çdo ditë ministrat socialistë dhe ne si grup nuk dimë se cila është e vërteta. A është normale kjo që të mos ketë një diskutim në grupin parlamentar? Ndaj unë, zoti Ruçi, kërkoj që ministrat të vijnë përpara deputetëve dhe të na bëjnë një pasqyrë të atyre çfarë kanë realizuar nga programi ynë elektoral, me të cilin fituam zgjedhjet. Ministrat duhet të vijnë edhe në grup, pasi zonat kanë mjaft probleme dhe ne nuk kemi ku t’i takojmë tjetër ministrat për të diskutuar për këto çështje”, – tha Dade.

Ndërkohë që në përgjigje të këtyre shqetësimeve, kreu i grupit, Gramoz Ruçi i ka kujtuar Dades se nga eksperienca e mëparshme, nuk ka qenë praktikë që ministrat të vijnë dhe të bëjnë analizën në grup.

“Çdo deputet ka të drejtë të kërkojë llogari për punën e ministrave, por zonja Dade, unë dhe ti jemi aq të vjetër në këtë parti, sa nuk kemi parë që të ketë pasur një analizë e të gjithë ministrave në bllok. Por ke të drejtë që çdo deputet mund të ngrejë shqetësimet e zonës së tij dhe ministrat, sipas problematikave, duhet të japin shpjegimet e nevojshme”, – mësohet të jetë përgjigjur Ruçi.

Ndërkohë që në mbledhje është rihapur edhe një herë debati mbi mënyrën se si ka funksionuar deri më tani procesi i riorganizimit të partisë për rajonin e jugut, që përfshin qarqet Vlorë dhe Gjirokastër.

Kështu mësohet se sërish deputeti Fatmir Toçi ka akuzuar koordinatorin e jugut, Koço Kokëdhima, si beun e Jugut.

“Unë e kam ngritur dhe më parë këtë shqetësim, edhe në momente të tjera, por tashmë që procesi i riorganizimit të partisë në rajonin e jugut nuk ka ecur ashtu siç duhet, dua të them se një deputet kontrollon gjithë jetën e partisë. Në Vlorë nuk ekziston PS-ja, është vetëm në letër dhe në kokën e Koço Kokëdhimës. Është bërë si Ali Pashë Tepelena. Edhe Ali Pasha nuk ka pas kaq kompetenca sa ka ky. Ali Pasha i fitoi me luftë, po ky nuk e di ku i fitoi. Ai kujton se do bëjë parti vetëm me drejtorët e me sekretarët e partisë. Është kthyer në beun e jugut. Nuk na llogarit fare në takimet partiake, as nuk na fton”, – mësohet të jetë shprehur Toçi.

Por edhe në këtë rast ka ndërhyrë sërish kryetari i grupit, Gramoz Ruçi, i cili i ka kujtuar Toçit se, në radhë të parë nuk është etike që të flitet për një person që nuk ishte i pranishëm dhe së dyti ka ngarkuar atë, ashtu si gjithë deputetët e tjerë, me përgjegjësinë e riorganizimit të partisë në këto dy qarqe.

“Nuk është etike të flasim për çështje kur kolegu deputet nuk është mes nesh. Ju në territorin që mbuloni jeni inekzistentë në zbatim të vendimit të Asamblesë Kombëtare. Ju, të gjithë deputetët e qarkut Vlorë, Gjirokastër, jeni jashtë linjës. Keni shmangur vendimet e Asamblesë. Përgjegjësia për mbajtjen peng të zgjedhjeve në Vlorë dhe Gjirokastër është e juaja, e të gjithë deputetëve të zonës”, – mësohet të jetë shprehur Ruçi.

Shtyhet për në 19 mars Kongresi i PS, Balla: Në shkurt zgjedhim delegatët

Është zyrtare. Kongresi zgjedhor i Partisë Socialiste shtyhet për në 19 mars. Vendimi është marrë dje në mbledhjen e grupit për organizimin dhe koordinimin e fushatës së zgjedhjeve në parti dhe ato parlamentare.

Ai është bërë i ditur nga deputeti Taulant Balla, pas përfundimit të takimit që koordinatorët dhe deputetët pjesëtarë të këtij grupi pune patën me kryeministrin Edi Rama dje në mbrëmje.

“Tashmë mund të themi edhe që ka një datë për këtë dhe ajo do të jetë 19 marsi 2016”, – tha Balla. Megjithëse Balla s’ka dashur ta konsiderojë një shtyrje kongresi, ka theksuar se ai do të mbahet në 19 mars, pikërisht për shkak të procesit të anëtarësimeve dhe zgjedhjeve në parti.

Më tej ai ka sqaruar edhe etapat që pritet të kalojë procesi i riorganizimit të partisë në dy muajt e ardhshëm. Kështu ai ka theksuar se tashmë ka përfunduar në shumicën dërmuese procesi i zgjedhjeve të kryetarëve të organizatave dhe në muajin shkurt PS do kalojë në procesin e zgjedhjes së delegatëve për në Kongres.

“Në 90 për qind të territorit të Shqipërisë, Partia Socialiste ka përmbyllur zgjedhjet për kryetarët e organizatave të partisë dhe në shkurt jemi të gatshëm që të nisim procesin e zgjedhjes së delegatëve të Kongresit. Do të kemi një proces votimi “një anëtar, një votë” për delegatët, dhe brenda muajit shkurt do të jemi gati që të zhvillojmë kongresin”, – tha Balla.

Lidhur me procesin e anëtarësimeve, ai ka theksuar se deri tani është një tjetër arsye për këtë zhvendosje të datës së Kongresit për në mars. Kjo pasi po vijon procesi i regjistrimeve, që siç bëri të ditur ai, ka rritur anëtarësimet me rreth 30 për qind, ndërkohë që po hartohet dhe regjistri elektronik i tyre.

Por duhet theksuar se kjo shtyrje e Kongresit rezulton edhe në këtë rast të jetë antistatutore për vetë faktin se një strukturë e përkohshme, siç është grupi i organizimit të fushatës, nuk mund të ndryshojë një vendim të një organi më të lartë siç është Asambleja Kombëtare.

Blushi: PS, jo me koncesion, Balla: Flet me gjuhën e Berishës

Deputeti socialist Ben Blushi i është rikthyer sërish çështjes së mandatit të kryetarit të Partisë Socialiste, duke akuzuar Edi Ramën se po qëndron në krye të kësaj force në mënyrë antistatutore. Deklaratën Blushi e ka bërë dje pas mbledhjes së grupit parlamentar, ku duke folur për mediat, ai ka theksuar se ky është një rast unik në botë.

“Kryetari i PS-së është ndoshta i vetmi që ka një mandat 7-vjeçar, dhe po shkon drejt një mandati të përhershëm. Nuk ka mandat të përhershëm. Në çdo parti ka zgjedhje një herë në katër vjet apo dy vjet. PS është e vetmja pa mandat, organizatat po mblidhen në mënyrë klandestine, ky debat u bë në grup dhe besoj të realizohet shumë shpejt. Një parti që nuk bën zgjedhje, ka raport të vështirë për veten dhe ata që ka zgjedhur”, – tha Blushi.

Më tej ai theksoi se PS-ja është në një moment kritik, pasi të gjitha të dhënat e qeverisjes janë negative.

“Ekonomia është keq, papunësia është rritur, koalicioni ynë nuk është shumë stabël; është e domosdoshme që partia të ketë mundësi të flasë dhe për zgjedhje për kryetarin e partisë”, – shtoi Blushi.

Duke ironizuar me koncesionet që ka dhënë kohët e fundit qeveria, ai ka theksuar se nuk ka ardhur ende koha që edhe PS-ja të jepet me koncesion.

“Nuk ka ardhur koha që PS-në ta japim me koncesion, është herët për ta dhënë me koncesion. Sot pati anëtarë të grupit parlamentar që kërkuan të ketë analizë të qeverisë. Siç pati nga ata që kërkuan të ketë kongres, zgjedhje, disiplinë dhe normë statutore. Statuti i PS-së thotë se zgjedhjet bëhen një herë në 4 vjet. Kemi 7 vjet për kryetar partie”, – u shpreh deputeti Blushi, i cili shtoi se deri tani fatkeqësisht ka qeverisur Rilindja, e cila  ka falimentuar.

“Ka ardhur koha që PS të marri pushtetin”.

Ndërkohë që lidhur me këto deklarata të Blushit, dje në mbrëmje ka folur edhe deputeti Taulant Balla, i cili theksoi se ato janë të papranueshme edhe si shaka.

“Duhet të diskutojmë për çështje serioze. PS-ja është më e hershme se Ben Blushi, se Taulant Balla, se Edi Rama dhe nuk është pronë e jona, por e gjithë socialistëve. Është joracionale që me këtë parti që të ka dhënë mundësi të jesh kushdo që ti ke dashur, të bësh këto shaka. Besoj se Blushi e ka bërë këtë deklaratë në formën e një shakaje. Por, mbi bazën e akuzave të paqena të Sali Berishës dhe sejmenëve të tij, të fillosh të ngresh akuza mbi qeverinë tënde, pa u thelluar……Nuk e komentoj deklaratën e Blushit”, – tha Balla.

Protestë para PS kundër Edi Ramës, drejtohej nga Shkëlqim Meta

Partia Socialiste është përballur dje me një situatë jo të zakontë. Disa anëtarë të kësaj force janë mbledhur para saj dhe kanë protestuar kundër kryeministrit Edi Rama, që siç u shprehën ata, ai i ka harruar socialistët e vërtetë.

I pranishëm në protestë ishte dhe Shkëlqim Meta, i cili ka qenë dhe ish-kandidat për kryetar të PS.

“Rama e ka kthyer partinë në çiflig të tij dhe që prej 3 vitesh nuk bëhen zgjedhje”, – pohuan protestuesit. Ndër të tjera ata shtuan se duhet t’i hapet rruga e riorganizimit partisë.

“Protestojmë sot për të bërë prezente, mes shumë problematikash që ka PS-ja, edhe çështjen e zgjedhjes së kryetarit”, – tha Meta.

“Kryetarit aktual i ka mbaruar mandati në vitin 2013 dhe po drejton pa mandat, duke u përpjekur të bëjë modifikime në statut, kur statuti ynë është taksativ”, – shtoi ai.

Sipas tij, anëtarët e PS-së do mbledhin firma për mocion mosbesimi ndaj Ramës. Një pjesë e atyre që morën pjesë në këtë protestë deklaruan se janë pjesë e një lëvizjeje që quhet “Çohu socialist”.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...