Published On: 22 Korrik, 2016

Akti i sotëm ndaj figurës së Rugovës në Kuvendin e Kosovës, është akt kriminal dhe vandal

Shkruan: Major Nazif Ramabaja

Tentimi për ta minimizuar figurën e Presidentit historik dhe arkitektit të pavarësisë së Kosovës Dr. Ibrahim Rugovës nëpërmes dëmtimit dhe heqjes së fotos së tij është akt kriminal dhe vandal aq më tepër kur ndodhi në ambientet e organit më të lartë ligjbërës në Kuvendin e Kosovës.
Vandalizmi duhet të largohet njëherë e përgjithmonë nga institucionet e Republikës së Kosovës, pastaj edhe në çdo hapësirë, në ato publike dhe private, vetëm në këtë mënyrë mund ta arsyetojmë veten para opinionit publik të mbrendshëm dhe atij ndërkombëtar se jemi të vendosur për tu bërë pjesë e shoqërive demokratike pro perëndimore me subjektivitet të plotë ndërkombëtar.
Edhe dhjetë vjet pas shkuarjes ne amshim të presidentit Rugova, Bajrami i sotëm dhe shumë Bajrama të tjerë s´po munden të pajtohen se Presidenti Rugova la gjurmë të pashlyeshme në ndërkombëtarizimin dhe avancimin e çështjes shqiptare në përgjithësi e posaçërishttë asaj Kosovare në veçanti.
Ata të cilët i frikësohen figurës së Rugovës edhe kur ai s´është fizikisht në mesin tonë dhe veprës së tij, nëpërmes vandalizmit duke dëmtuar portretin e këtij burrështetasi dhe themeluesit të shtetit i bëjnë një argat atyre që nuk ia don të mirën vendit dhe me çdo kusht tentojnë ta shtynë në qorrsokak në të cilin nuk shihet drita, pra persona të tillë të izoluar apo jo, janë të dëmshëm për shoqërinë dhe proceset nëpër të cilat është duke kaluar vendi.
Ende i kemi të freskëta kujtimet e hidhura të para tetë viteve me tentime të tilla nga persona dhe individ të cilët dihen me emër dhe mbiemër dhe menduam se do të jetë rasti i fundit, por ja që ende mundohen të ballafaqohen me figurën e Rugovës edhe pse tash e një dekadë gjendet në amshim.
U bëjmë me dije Bajramit të sotëm dhe shumë bajramave të tjerë se është koha e fundit që ta vën gishtinë në kokë dhe të mendojnë nëse kanë pak tru dhe fiqire dhe kanë me çka të rezonojnë se nëpërmes akteve të tilla veç sa e bëjnë edhe më madhor Presidentin tonë dhe shtojnë simpatinë edhe tek ata, të cilët deri dje e urryen e tash shkojnë e përkulen para varrit të këtij dijetari dhe vizionari, jo që e donë dhe i ka marr malli për të, por kanë qëllime karrieriste për të fituar poena politikë.
Apeloj tek orgnet e sigurisë dhe drejtesisë që aktin e sotëm ta marrin seriozisht dhe mos të mbetet edhe njëherë si konstatim i një veprimi vandal, por të zbërthehet në imtimësi dhe të mësohet për motivin e këtij akti qyqar dhe në përputhje me rendin e ligjin, aktori të marrë dënimin e merituar, vetëm në këtë mënyrë mund ta arsyetojnë veprimtaarinë e tyre dhe të dërgojnë një sinjal të qartë për të gjithë keqbërësit dhe qyqarët e llojit dhe sojit të tillë.
Rugova s´dëmtohet me akte të tilla, në të kundërtën veç sa i rritet nami dhe respekti për këtë vizionar, i cili me punën dhe veprën e tij vulosi fatin e një populli të robëruar dhe nënshtruar shekuj me radhë.

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...