Published On: 13 Tetor, 2016

Aktakuzë ndaj Nijazi Thaçit, Muhamet Selmanit, Hysni Hoxhës… për tenderin milionësh të KEK-ut!

EULEX-i para disa muajsh ka ngritur aktakuzë ndaj zëvendësdrejtorit të KEK-ut Nijazi Thaçi, për një tender milionësh.

Gazeta Blic ka marrë vesh se përveç tij, të akuzuar për këtë tender janë edhe asamblisti i PDK-së në komunën e Prishtinës, Muhamet Selmani, i cili ishte zyrtarë i prokurimit në KEK, ish- shefi i OSHP-së, Hysni Hoxha, Driton Pruthi, aktualisht zyrtar i prokurimit në KEK dhe Azem Duraku, i cili ka qenë ekspert shqyrtues në OSHP, derisa tani është drejtor i Prokurimit në Administratën Tatimore të Kosovës. Në aktakuzë të përfshirë janë edhe Emin Tmava dhe Hanefi Hajdini.

“Në muajin korrik është ngritur aktakuzë ndaj këtyre zyrtarëve, për dyshimin me dallavere në një tender milionësh. Aktakuza ka të bëjë me një tender për furnizim me pjesë rezerve të makinerisë së rëndë, në vitin 2011”, tha ky burim i Gazetës Blic.

Gazeta Blic ka provuar që ta konfirmoj ngritjen e aktakuzës, por as nga Prokuroria e Shtetit, e as disa nga zyrtarët e akuzuar nga EULEX-i nuk janë përgjigjur.

Zëdhënësja e Prokurorisë së Shtetit, Liridona Kozmaqi ka theksuar se është në pushim, derisa njëri nga të akuzuarit të kontaktuar nga Gazeta Blic ka thënë se është i zënë dhe nuk ka kthyer përgjigje as nëpërmjet mesazheve telefonike./ Gazeta Blic

 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...