Published On: 27 Gusht, 2016

Akademiku anglez: Është legjitim bashkimi Shqipëri-Kosovë (Video)

Akademiku britanik, historiani dhe gazetari Sir Noel Malcolm, ka deklaruar se bashkimi Shqipëri-Kosovë është krejtësisht legjitim.

Autori i librit “Kosova, një histori e shkurtër”, i cili momentalisht merret hulumtime pedagogjike në Universitetin e Oksfordit, thotë se nuk mund ta parashikojë te ardhmen, por ka theksuar se nëse ekziston dëshira e fortë e të dy shteteve, atëherë kjo çështje është krejtësisht legjitime.

“Megjithatë, shoh edhe një sërë problemesh ekstreme në këtë ide. Ekziston një ide në vende të tjera që kjo mund të jetë e rrezikshme dhe destabilizuese për Ballkanin. Personalisht, nuk e shikoj një çështje problematike, por shoh që një fushatë e tillë mund të irritojë fuqitë perëndimore. Mund të ishte një gabim taktik”, ka thënë Malcolm. /TCH/

 
Displaying 1 Comments
Have Your Say
 1. fery thotë:

  …destabiluzuese, irituese per fuqite perendimore, problem taktik etj.etj. sir Noel Malcklom , dhe cfare nuke degjuam tjeter por , e vereta eshte se po keto fuqi europiane kishin merre vendim ne nji konference ne Londer me 1912 dhe kishin perpiluar nji protokol ne Firence me 1913 pikrisht per coptimin e trojeve shqiptare , me shumice te besimit islam dhe njianshem ua kishin dhene fqinjeve grek , serb dhe malazez gjoja , per ruajtjen e paqes ne Europe.Por , sir Noel, si e dini edhe ju , paqja ne Europe nuk u artijt sepse menjiher me 1914 , serbi Gavrilo Princip vrau mbretin Austrohungarez Franc Ferdinantin ne Sarajeve dhe filloj Lufta e I-re Botrore, pastaj edhe dy luftra balkanike dhe me 1939 Lufta e II-te Botrore ku humbes te vetem nga keto luftra dolen vetem shqiptaret te cilet nga 120.000 Km katror teritore qe kishim u tkurem ne me pake se 45.000 Km katror kurse u zgjeruan fqinjet e shqiptareve greket , serbet dhe malazezet.Maqedonet qe kurre s kishin qene shtet sir Noel, e krijuan shtetin e tyre me kryeqytet ne Shkup, qytetin e veter te shqiptareve te cilin sot , krejtesisht e kane sllavizuar prape ne dem te shqiptare
  Dhe ky eshte problemi taktik i.nderuar z.Malclom , se Europa sot nuk do qe vehtvehtes ti kerceje me shqlma ne bark pse para 100 vitesh paska be nji krim ndaj shqiptareve , pse fqinjet e shqiptareve paskan ushtruar gjenocid ndaj popullates se pambrujtur shqiptare dhe pse fqinjet e shqiptareve ua paskan grabit dhunshem dhe me mjete luftarake e shazarake , po me bekimin e po kesaje Europe trojet e gjysherve dhe te stergjysherve te shqiptareve
  A do ta pranonte shteti i juaj Britania e Madhe kete akt te njianshem apo , a do ta pranonte Italia ose secili shtet tjeter europian kete fakt te kryer , ua le ju te gjykoni Sir Noel Malckolm..?

  Përgjigjiuni
  Pelqej(2) Nuk Pelqej(0)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Kush duhet ti fitojë zgjedhjet në Kosovë?

Shiko rezultatet

Loading ... Loading ...